Voor voorbeelden van hierbij te volgen procedures wordt verwe zen naar hoofdstuk IV (Bijhouding van digitaal vervaardigde kaar ten). Er bestaat namelijk een grote overeenkomst tussen het in werken van naverkennings- en bijhoudingsgegevens. 3.3. Derde fase Met een automatische tekentafel wordt een grafische kaart ver vaardigd uit het digitale bestand dat na de voorafgaande fasen verkregen is. Opvallend voordeel ten opzichte van de grafische kaart zoals die bij een niet-geautomatiseerd proces tot stand is gekomen is de mogelijkheid met grote snelheid op verschillende materialen te tekenen of te graveren, van een zelfde digitaal be stand kaarten op (theoretisch) iedere gewenste schaal te tekenen en - onder gebruikmaking van de kodering - uit een digitaal be stand kaarten met verschillende inhoud te tekenen, zoals straten plans, groenplans en leidingkaar ten. Bij KLM AEROCARTO worden alle kaarten getekend met een Kongsberg DM 1216 automatische tekentafel. Dit apparaat kan met grote nauwkeurigheid en hoge snelheid (tot 40 m/s) tekenen en graveren. Bij het graveren wordt de beitel tangentieel be stuurd, d.w.z. de beitel staat altijd loodrecht op de bewegings richting, waardoor een gelijkmatige lijnkwaliteit gewaarborgd is. In 2.3. werd de mogelijkheid genoemd het digitale bestand niet alleen voor het uittekenen te gebruiken, maar ook voor andere doeleinden. Voorbeelden hiervan liggen op het terrein van de ge automatiseerde informatievoorziening met betrekking tot vast goed, zoals percelen en gebouwen (inhoud, oppervlakte, bouw- aard, bewoning, ouderdom) en leidingen (materiaal, diameter, kapaciteit). Momenteel (voorjaar 1980) wordt hiervan nog nauwelijks gebruik gemaakt, daar de mogelijke afnemers van digitale bestanden een min of meer afwachtende houding aannemen. Enerzijds omdat verwacht wordt dat de voor verdere verwerking benodigde appa ratuur snel in prijs zal dalen en de mogelijkheden van de beno digde programmatuur (onder andere data base management sys temen) zullen toenemen, anderzijds omdat men wacht op richt lijnen die tot doel hebben uniformiteit op dit gebied te bereiken. In dit kader wordt momenteel belangrijk werk gedaan door de Bestuurlijke Overlegcommissie Overheidsautomatisering(BOCO). De aktiviteiten van de Werkgroep Uniformering van de Rijkscom missie voor Geodesie houden hier nauw verband mee. 3.4. Enkele alternatieve onderdelen In de eerste fase, de gegevensinwinning, is een alternatief mo gelijk voor de Tektronix 4051. Deze zou bijvoorbeeld vervangen kunnen worden door de volgende onderdelen: 318

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 319