- een semi-automatische tekentafel, zoals de Wild Aviotab - een mikroprocessor - een gegevensopslageenheid, bijvoorbeeld voor magneetbanden. De Aviotab funktioneert dan als hulpmiddel voor het zichtbaar maken van de meting in het stereouitwerkingsinstrument ten be hoeve van kontrole op volledigheid. Bovendien komt dan direkt al een grootschalige kaart beschikbaar, die weliswaar kartogra- fisch nog niet TTafTT is, maar die zeer goed als checkplot en als basis voor een naverkenning kan dienen. In sommige gevallen, bijvoorbeeld voor ontwerpdoeleinden zoals bij ruilverkaveling, is een kaartgebruiker slechts in een dergelijke kladkaart geïn teresseerd. Op een goedkope wijze wordt via het hier geschetste alternatief deze kladkaart als eindprodukt geleverd. De mikroprocessor voert in dit alternatief onder andere de kon trole op koderingsfouten uit, terwijl de gegevensopslageenheid de koördinaten en koderingen bewaart voor de verwerking in de tweede fase. De hier voorgestelde procedure wordt momenteel nergens toege past, maar lijkt zeer goed te gebruiken bijvoorbeeld bij de Foto grammetrische Dienst van het Kadaster, vanwege het feit dat men daar aan alle stereouitwerkingsinstrumenten reeds een Wild Aviotab gekoppeld heeft. Op deze wijze zou de overgang naar ge automatiseerde kaartvervaardiging instrumenteel niet ingrijpend behoeven te zijn. De totale aanschafkosten van de onderdelen van dit alternatief zijn hoger dan de kosten van de apparatuur voor gegevensinwinning met een Tektronix 4051. Indien men reeds over een deel van de benodigde apparatuur beschikt hoeft dit ech ter niet als nadeel beschouwd te worden. In 2. werd een programma vermeld, dat de digitale bestanden van de fotogrammetrische modellen koppelt en de bestanden voor afzonderlijke kaartbladen vormt. Hiervoor is als alternatief denkbaar dat deze handelingen semi-automatisch met een inter- aktief grafisch systeem uitgevoerd worden. De konsekwenties van dit alternatief zijn een verlies aan verwerkingssnelheid en een kans op introduktie van menselijke fouten. De keuze tussen automatisch of semi-automatisch koppelen en verdelen van bestanden zal op ekonomische gronden plaats moe ten vinden. Voor de taken in het geautomatiseerde proces van kaartvervaar diging welke door een interaktief grafisch systeem uitgevoerd worden is momenteel geen alternatief gereedschap denkbaar. Wat dit onderdeel betreft is slechts een keuze te maken uit een aantal fabrikaten, ieder met hun eigen voor- en nadelen. Voor de digitale vervaardiging van kaarten en bestanden is het bij een keuze van belang te letten op de mogelijkheden t.a.v. 319

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 320