kartografische manipulaties en data base management. Ook dient - zoals overigens bij iedere komputer - de kwaliteit van de ser vice in overweging genomen te worden. Daar op dit terrein voortdurende ontwikkelingen gaande zijn, is het niet zinvol hierbij namen te noemen. Voor een automatische tekentafel geldt een zelfde redenering. Ook hier is keuze uit meerdere fabrikaten, waarbij belangrijke aspekten zijn: - nauwkeurigheid - lijnkwaliteit - mogelijkheden om op verschillende materialen te tekenen of te graveren - snelheid - mogelijkheden aansluiting te realiseren op de voorafgaande fase. 4. Bijhouding van digitaal vervaardigde kaarten De kwaliteit van een kaart hangt onder meer af van zijn aktuali- teit. De aktualiteit wordt bepaald door het aantal wijzigingen in het door een kaart bedekte gebied dat nog niet in die kaart ver werkt is. Onder bijhouden van een kaart kan in dit verband ver staan worden: het gehele proces van konstateren, melden, opne men en verwerken van alle relevante mutaties. Ter regeling van dit proces kunnen diverse procedures bedacht worden, die afhan kelijk zijn van de beschikbare organisatie. Een knelpunt bij bij - houding is de snelheid van verwerking. De grote hoeveelheden gegevens hebben vaak achterstanden in de bij houding tot gevolg. Het zal duidelijk zijn dat geautomatiseerde verwerking van bij - houdingsmetingen sneller een aktuele kaart oplevert dan hand matige verwerking, waardoor achterstanden voorkomen worden. Voor TTdigitale bijhoudingTT is het een vereiste dat de kaart in di gitale vorm beschikbaar is. Hetzij doordat een bestaande Mana- loge kaartTT gedigitaliseerd wordt, hetzij doordat een kaart in eerste instantie al digitaal vervaardigd was. De laatste methode is te prefereren, niet alleen uit ekonomisch oogpunt, maar ook gezien de nauwkeurigheid en de al eerder ge noemde extra mogelijkheden van een digitaal vervaardigde kaart. Afhankelijk van de wijze van meting en registratie van de muta ties kan het inwerken ervan in het digitale bestand van een kaart plaatsvinden op verschillende manieren. Ter illustratie hiervan dienen de volgende voorbeelden, welke afgestemd zijn op de tech nische mogelijkheden van dit moment. Was de wijze van registratie van de bij houdingsmeting digitaal (terrestrisch: zelfregistrerende elektronische tachymeter; foto- grammetrisch: digitizer of stereouitwerkingsinstrument met 320

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 321