randapparatuur), dan is het resultaat van de bij houdingsmeting een digitaal bestand. (Overigens zal bij digitale registratie een deel van de bijhoudingsmeting in analoge vorm vastgelegd wor den, bijvoorbeeld indien een mutatie bestaat uit het verwijderen van een objekt). De verwerking van de meting komt er nu op neer dit bestand in te passen in het digitale bestand van de be staande kaart. Een en ander betekent dat grafische manipulaties met digitale gegevens uitgevoerd worden. Ook hiervoor is een interaktief grafisch systeem onmisbaar. Is zo een bijgehouden digitaal bestand verkregen, dan kan met een automatische teken tafel de nieuwe kaart uitgetekend worden. Is de bijhoudingsmeting op meer konventionele wijze uitgevoerd (bijvoorbeeld meetlijnenverband of poolkoördinatenmethode met eenvoudige tachymeters), dan zijn de meetgegevens in analoge vorm beschikbaar (veldwerken en meetstaten). Ook een derge lijk meetresultaat wordt met een IGS ingewerkt in het digitale bestand, of beter gezegd er in gekonstrueerd. De operateur van het IGS konstrueert namelijk de bijhoudingsmeting aan de hand van de informatie op de veldwerken en meetstaten. Dit lijkt overeen te komen met de procedure die bij handmatige verwer king met steekpasser en transversaalschaal of met poolkoördi- natograaf gevolgd wordt. De nauwkeurigheid is echter met een IGS veel beter, daar het apparaat intern met terreinkoördinaten werkt, dus schaal 1:1. De nauwkeurigheid van het digitale be stand hangt dan alleen af van de nauwkeurigheid van de meetme thode. En hiermee ontdekken we dan een volgend voordeel van digitale bij houding, de nauwkeurigheid. Dit spreekt des te meer indien we de gevolgen overdenken van de opeenstapeling van onnauw keurigheden bij handmatige konstruktie van kaartobjekten bij herhaalde bij houding. Op grond van de minder snelle degenera tie van een kaart ingeval van digitale bij houding zal ook minder snel tot hernieuwde kaartering overgagaan behoeven te worden. Voor bepaalde kaarten heeft dit grote ekonomische voordelen. 5. De geodetisch ingenieur In bovenstaand betoog is de taak van de geodetisch ingenieur niet expliciet aan de orde gekomen. Dit was namelijk onmogelijk, daar deze taak te sterk afhankelijk is van variabele faktoren. Te noemen zijn: - de organisatie waarin de geodeet werkt (overheid, partikulier bedrijf) - de persoon van de geodeet zelf (inzet, interesse, kennis). Algemeen is te stellen dat een geodeet die in zijn werk te maken heeft met kaarten, hetzij als maker, hetzij als gebruiker, op de 321

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 322