hoogte moet zijn van de vervaardigingstechnieken met hun speci fieke voor- en nadelen. Een van die technieken is de vervaardiging van fotogrammetri- sche kaarten volgens een geautomatiseerd proces. In boven staand betoog is getracht daarover zoveel mogelijk relevante in formatie te geven, opdat zowel een ervaren als een aankomend geodeet er zijn voordeel mee kan doen. Deze informatie is ver strekt vanuit de ervaringen van de schrijver bij KLM AEROCAR- TO. Ook werden ontwikkelingen bij andere bedrijven, diensten en instellingen in het oog gehouden. Tot slot nog een opmerking ten aanzien van de studie voor geo detische ingenieur. Hoewel veel van de benodigde kennis met be trekking tot het onderhavige onderwerp in de praktijk opgedaan kan worden, is het van belang dat de geodetisch ingenieur over een bepaalde basiskennis beschikt, zodat hij, of als maker, of als gebruiker van kaarten zinvol kan funktioneren. Ook zouden de verhoudingen tussen de diverse diensten en bedrijven bij de geodeet bekend dienen te zijn. Dit laatste is iets dat moeilijk te onderwijzen valt. De kennis erover zal al tijdens de studie op eigen initiatief verworven moeten worden. 323 Literatuur Bestuurlijke Overlegcommissie voor Overheidsautomatisering (BOCO) - Rapport Nr. 3. Informatievoorziening en automatise ring op het gebied van topografie en leidingen binnen de overheid. (september 1978). Werkgroep Leidingen Registratie Nutsbedrijven (WELREN) - Basiskaarten en beheerkaarten bij leidingenregistratie, (oktober 1978). Werkgroep Uniformering van de Rijkscommissie voor Geodesie - Onderzoek gedetailleerde gegevensverzamelingen, Rapport 1. (december 1978). -Automatisering van het kaarteerproces bij KLM AEROCARTO. Geodesia januari 1978. -Interactief grafische systemen. Geodesia december 1979. -Interactief werken met fotogrammetrisch digitaal ver vaardigde bestanden. Geodesia december 1979. - Het interactief grafische systeem als informatiescha kel bij bedrijfsvoering en planning. Geodesia december 1979. Ir. W. Sonnenberg Ir. J. Denekamp Drs. P. A. van 't Haaff Ing. Chr. Verwoert

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 324