FOTOGRAM METRISCH EN KARTOGRAFISCH WERK BIJ KLEINSCHALIGE KAARTERINGEN ir. L. van Zuylen L. van Zuylen is op tweeërlei gebied iverkzaam; enerzijds heeft hij de supervisie over landmeetkundigetopografische en karto grafische werkzaamheden en management van de Topografische DienstAnderzijds geeft hij colleges bij het ITC en verricht daar tevens research- en consulting werk 1. Inleiding Bij het vervaardigen van kleinschalige topografische kaarten, waaronder dan hier kaarten op de schalen 1 10.000 en kleiner worden verstaan, komen voor de geodetisch ingenieur vooral de fotogrammetrische en kartografische aspecten van het werk naar voren. Bij het inwerken wordt in het begin heel veel aanpassing vereist, omdat deze onderwerpen met betrekking tot hun toepassing op kleinschalig werk vroeger, en misschien nu nog wel, tijdens de opleiding zeer weinig tijd kregen toegemeten. De overgang van de opleiding naar de praktische werkzaamheden op dit terrein van de kaartering is erg groot. De aandacht van de geodeet wordt, op het technische gebied, vooral gevraagd voor de vervaardiging van de basiskaart, waar uit later de meerkleurige kaarten worden afgeleid. Gedurende het gehele proces van de vervaardiging van de basiskaarten, de meerkleurige en andere kaarten, zowel tijdens de kartografische als de reproduktiewerkzaamheden is de handhaving van de nauw keurigheid een taak voor de geodetisch ingenieur. Ook de samen stelling van bijzondere kaarten als fotokaarten, aparte kaarte- ringen in een speciale projectie, het transformeren van geode tische gegevens naar andere projecties, het opbrengen van spe ciale vierkantennetten etc. valt onder de zorg van de geodeet. Sinds de laatste 6 jaren is daar nog de ontwikkeling van de auto matisering in de kartografie bijgekomen. De schrijver heeft zijn ervaringen mogen overdragen aan stu denten van ontwikkelingslanden gedurende zijn colleges aan het International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences en kon ook medewerken aan het opzetten van opleiding en aan het adviseren bij kleinschalig kaarteringswerk in het buitenland. 325

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 326