RECENTE ONTWIKKELINGEN MET BETREKKING TOT DE MATHEMATISCH-FYSISCHE GEODESIE prof. ir. J.C. de Munck J. C. de Munck is hoogleraar in de electronische afstandsmeting en plaatsbepaling aan de afdeling der Geodesie. Hij is verder voorzitter van de vakgroep mathematische- en fysische geodesie (vakgroep A). 1. Omschrijving van het vakgebied De mathematisch-fysische geodesie, of in minder verhullende en meer Nederlandse woorden: de wis- en natuurkundige landmeet kunde, houdt zich bezig met de bepaling van de vorm en de afme tingen van de aarde en het uitwendig zwaartekrachtsveld daarvan. Op het eerste gezicht lijken dit twee duidelijk gescheiden zaken: vorm en afmetingen tegenover het zwaartekrachtsveld. Het is echter zo, dat ons leven op aarde - en meer in het bijzon der het leven van geodeten - sterk beihvloed wordt door het zwaartekrachtsveld. We weten allemaal dat de benodigde arbeid voor het verplaatsen van een fietser, van een vliegtuig en van water sterk afhangt van de helling van de beweging ten opzichte van de horizontale richting, welke laatste een gegeven is van het zwaartekrachtsveld. De geodeet heeft bovendien te maken met het feit dat de lucht min of meer horizontaal gelaagd is (refrak- tie, barometrische hoogtemeting) en ook het water (referentie- vlak voor hoogtemetingjZeeniveau) en de aarde zelf. Verder oriënteert de landmeter zijn instrumenten dikwijls volgens de - altijd zeer stabiele - 'plaatselijke vertikaal (eerste as van een theodoliet) terwijl de instrumenten de neiging hebben om in ver- tikale richting door te zakken*). Ook bij instrumenten van heel andere soort, bij de kunstmanen, kunnen de geometrische groot heden als richting en afstand nauwelijks gescheiden worden van het zwaartekrachtsveld. Een satelliet wordt in zijn baan name lijk vrijwel alleen beïnvloed door zijn gewicht (zwaartekracht); de kennis van deze beweging levert een belangrijke bijdrage tot de verwerking van de satellietwaarnemingen. Kortom, de vorm en afmetingen van de aarde kunnen alleen effi ciënt gemeten worden door het zwaartekrachtsveld erbij te be trekken, terwijl de bepaling van het zwaartekrachtsveld alleen 31 *merkwaardig is het verband tussen het zwaartekrachtsveld en alcoholgebruik "doorzakken", "spirit levelling", "recht op en neer", "de hoogte hebben", enz.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 32