followers'' en "raster-scanners" vragen een heel intensieve be geleiding van ingenieurs, deskundig op kaartvervaardigings- en computer-terrein. De toepassing van deze technieken en vooral de ontwikkeling van de programmatuur is een taak die grote mogelijkheden voor de geodetisch ingenieur biedt. Thans is er reeds allerwegen, in binnen- en buitenland, vraag naar medewerkers die op dit ge bied zijn gespecialiseerd. Een opleiding, die zich hiernaar richt, zal zeer goed aan de be hoefte van de praktijk kunnen voldoen. Bij het grootschalige zowel als bij het kleinschalige kaarte- ringswerk vinden de genoemde automatiseringstechnieken toe passing, waarbij naast de grafische kaartvervaardiging de digi tale "output" al voor vele doeleinden gewenst is. Direkt hiermee in verband staan uiteraard de digitale landinformatiesystemen, de "data-banks", waaraan in vele landen al druk wordt gewerkt. De invoering van de automatisering in de kartografie zal het werk gebied van de kartograaf dan ook gaan verleggen. Het manuaal graveren van de kleinschalige kaarten zal, in het begin voor een deel, door de tekenmachine worden overgenomen, waarbij de kartograaf dan vooral zal worden ingeschakeld bij het digitaliseren van de kaartelementen. Dit vereist een goede bege leiding en daarbij zal de geodeet dan ook sterk betrokken zijn. Een niet gemakkelijke taak waarbij veel tact en aanpassingsver mogen vereist is. Het is namelijk voor de kartograaf bijzonder moeilijk om om te schakelen van zijn werkzaamheden op het grafische vlak naar dat van de automatisering. Het werken met digitaliseerapparatuur en "on-line" gekoppelde grafische schermen, waarmee interactief kan worden gecorri geerd en waarop kan worden weergegeven wat gedigitaliseerd is, zal wellicht voor de kartograaf de omschakeling wat verge makkelijken. Voor de geodeet ligt hier de taak de programma tuur zo te ontwerpen dat het werk zo prettig en eenvoudig moge lijk wordt. Het doel van de invoering van deze technieken is: a) het versnellen van de kaartproduktie b) het vergemakkelijken van kaartrevisies c) het verkrijgen van digitale topografische informatie De geodetisch ingenieur is in feite een dienstverlenende techni cus. Zijn produkten zijn zelden een doel in zichzelf. Ze moeten worden gebruikt door derden en deze derden willen de gegevens vooral in een zo recent mogelijke vorm beschikbaar hebben. We dienen er naar te streven aan deze vraag zo goed mogelijk te voldoen. 330

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 331