geleiden met een goede basis op het gebied van het MmanagementTT. Er dient dan ook sterk op te worden aangedrongen dat ook de geo detisch ingenieur in zijn opleiding een deel van zijn studietijd kan wijden aan de beginselen van de betreffende onderwerpen. Op de onlangs gehouden MCommonwealth Surveyors Conference 1979", een conferentie welke om de 4 jaar door het "Directorate of Overseas Surveysin Engeland wordt georganiseerd voor de geodeten uit de Commonwealth, waar ook veel zaken op"manage- mentTT-niveau worden besproken, kwam eveneens naar voren dat het zeer gewenst geacht werd om meer aandacht aan "cost and management" in de opleiding te wijden. Men meende daarnaast, dat het ook zeer nuttig zou zijn als er voor toekomstige "man agers" post-academiale cursussen zouden worden georganiseerd op dit vakgebied. Dergelijke post-academiale cursussen sorte ren vaak nog meer effect, speciaal bij onderwerpen als de be treffende, omdat de cursisten dan meer belangstelling en al wat ervaring hebben, de gedoceerde stof beter opnemen en kunnen beoordelen. Het enigszins spreken van de taal en het kunnen volgen van de denkwijzen van bedrijfskundigen en economen zal voor elke tech nische academicus in een leidinggevende funktie van veel nut zijn. Het verdedigen van in zijn ogen noodzakelijke technische inves teringen bij financiële deskundigen is een in dergelijke funkties zeer veel voorkomende taak. 5. Overleg op internationaal niveau Op vele terreinen van de.geodesie vindt overleg en samenwer king op internationaal niveau plaats. We kennen, de "Union Geo- désique et Géophisique Internationale", de "International Society of Photogrammetry", de "Féderation des Géomètres", de "In ternational Cartographic Association", verenigingen met veel technische commissies, waarin onderwerpen uit de betreffende vakgebieden worden behandeld. Vakgebieden die ook vaak niet meer zo scherp volgens de gren zen van de werkterreinen van de internationale associaties te scheiden zijn. Op het gebied van de digitale fotogrammetrie, de digitale karto- grafie en de landinformatiesystemen vinden al overlappingen plaats, die doublures in het werk van de technische commissies kunnen veroorzaken. Daarnaast kennen we nog organisaties als de "Organisation Européenne d'Etudes Photogrammétriques Expérimentales" (OEEPE), waarin wetenschappelijke experimenten op fotogram- metrisch terrein worden besproken en uitgevoerd. 332

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 333