In vele commissies en werkgroepen hebben ook geodeten uit Ne derland zitting en verlenen daaraan medewerking als persoon of namens hun instituut of land. Deze samenwerking op internatio naal niveau breidt zich nog voortdurend uit, hetgeen een logisch gevolg is van de grotere mogelijkheid om proefnemingen op veel grotere schaal uit te voeren dan vroeger het geval was. Waar schijnlijk is de internationale samenwerking vooral op het geo- detisch-fotogrammetrisch-kartografische gebied een van de best georganiseerde samenwerkingen op technisch gebied. De toekomstige geodeet dient daarop ook al enigszins ingespeeld te raken. 6. Toepassing van opgedane ervaringen in interna tionaal werk De schrijver heeft bij het onderwijs in de fotogrammetrie en de kartografie aan het 'International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences" (ITC)* eerst te Delft en thans te Enschede veel van de in zijn praktijk opgedane ervaringen kunnen overdragen op studenten uit vele landen, waaronder vooral ontwikkelings landen. Bij het geven van dit onderwijs is gebleken dat het van zeer groot belang is dat men uit eigen ervaring kan putten bij het geven van toepassingen uit de praktijk als theoretische on derwerpen worden behandeld. Soms bestaat de indruk dat bij universiteiten en hogescholen te weinig docenten met praktische ervaring worden ingeschakeld en tevens dat het onderzoek meer op de praktijk gericht zou kunnen zijn. Fundamenteel onderzoek is uiteraard, onontbeerlijk maar een grotere betrokkenheid van de research op de praktische vraagstukken mag evenmin uit het oog worden verloren. In ver schillende samenwerkingsverbanden ziet men dan ook al aanzet ten in die richting. Bij het werken voor een internationaal instituut als het ITC kan men betrokken raken bij de z.g. "consulting". Dat wil zeggen dat men adviezen aan derden moet geven op het eigen vakgebied. Een voorbeeld hiervan is het oprichten van een opleidingsinsti tuut voor middenkader op fotogrammetrisch en kartografisch gebied in Bandung - Indonesië. Door allerlei oorzaken bestond er in Indonesië een groot gebrek aan fotogrammetrische en kar- tografische "operators", mensen die in staat moeten zijn het praktische werk uit te voeren op deze terreinen. Met behulp van ontwikkelingshulpgeld, kon er in Bandung een instituut worden opgericht en worden voorzien van apparatuur op de beide ge- 333 International Training Centre for Aerial Survey

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 334