noemde vakgebieden nodig voor een adequate opleiding. De voorstellen daarvoor dienden alle aspekten lopend van de be hoefte aan dergelijke mensen, de plaats, het gebouw, tot en met de inrichting, de bemanning en de daaraan verbonden kosten te bevatten. Dergelijke voorstellen worden uiteraard in nauwe samenwerking met de vakgenoten in het betreffende land opgesteld. Een be langrijk stuk praktische ervaring is daarbij onontbeerlijk. Een tweede voorbeeld is het verlenen van adviezen bij de kaar- tering van Saudi-Arabië. In Saudi-Arabië heeft men zelf nog een te geringe kaarteringscapaciteit om aan de vraag - een fotokaart op de schaal 1 50.000 van het gehele schiereiland - op korte ter mijn te kunnen voldoen. Wel heeft men de middelen om grote delen van deze taak uit te besteden aan buitenlandse maatschap pijen. Deze dienen de werkzaamheden uit te voeren onder de su pervisie van de Saudi-Arabische autoriteiten. Het ITC treedt hierbij als adviseur op op het gehele terrein van de kaartering; van grondslag bepalingen tot en met het drukken van de fotokaar ten in 7 kleuren. Men kan zich voorstellen als er op meerdere plaatsen in de we reld door kaarteringsinstanties aan éénzelfde produkt voor een land wordt gewerkt dat veel coördinatiewerk nodig is. Dit wordt in Saudi-Arabië door daar werkzame geodeten en kartografen verricht, het ITC verleent assistentie en kan eventueel nog an dere deskundigen inschakelen. Veel vraagstukken op fotogram- metrisch en kartografisch gebied, van het opzetten van een kaartlegenda tot en met het uitwerken van een volledige gede tailleerde werkmethode; dienen hierbij te worden opgelost. Een uitermate boeiende taak, die niet altijd even gemakkelijk is. Een soortgelijke ervaring is opgedaan met het laatste te noemen voorbeeld, het mede opzetten van een werkmethode voor een fotobasiskaart voor Indonesië op de schaal 150.000. Ook hierbij was het de taak van de Indonesische collegaTs een compleet tot in alle details uitgewerkt voorstel hiervoor in te dienen. Het ITC verleeht en verleende hieraan medewerking. Veel steun wordt daarbij ondervonden van deskundigen uit Indo nesië, waarvan er ook een aantal een deel of hun gehele oplei ding aan het ITC kregen en waarmee de samenwerking zeer goed verloopt. Bij dergelijke werkzaamheden op het gebied van de TTconsultingTT is een goed stuk ervaring onontbeerlijk en het verdient aanbeve ling de opleiding op ons vakgebied niet te sterk te specialiseren. Daarbij bestaat namelijk het gevaar dat de inzetbaarheid van de technici slechts mogelijk wordt op zeer kleine delen van ons vakgebied. 334

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 335