DOPPLER METINGEN IN BOVEN VOLTA ir. N.J. Belgraver N. J. Belgraver heeft in het kader van ontwikkelingshulp van Ne derland aan Boven-Voltameegeholpen aan het opzetten van het Institut Geographique de Haute-Volta, met o.a. als taak een geodetisch netwerk te meten. 1. Inleiding In 1976 besloot de regering van Boven-Volta tot de oprichting van een geografisch instituut, het IGHV (Institut Géographique de Haute-Volta). Begin 1978 werd ondergetekende verzocht om voor twee jaar dit instituut te begeleiden, met als specifieke taak het opzetten van een geodetisch netwerk. Het doel van het instituut is het vervaardigen van een compleet kaartenbestand van het land, op een schaal van 1 50.000. Met behulp van Nederlandse steun is het instituut voorzien van de noodzakelijke uitrusting, zowel voor de uitvoering van het veldwerk als voor de uitvoering van de fotogrammetrische opna me en uitwerking daarvan voor kartering. Het totaal van de Ne derlandse bijdragen is circa negen miljoen gulden, verspreid over een periode van ongeveer vier jaar. Het zal duidelijk zijn dat de taak waarvoor.het IGHV zich gesteld ziet, geen geringe is. Het land heeft een oppervlakte van 274.000 km2; er zullen ongeveer 398 kaartbladen moeten komen I Het grootste probleem is het ontbreken van een geodetisch net werk, een probleem van menig ontwikkelingsland. In het navolgende zal bekeken worden wat er al bestaat en wat er nog gebeuren moet aan het netwerk in Boven-Volta, om uiteinde lijk deze 1 50.000 kaartering tot een goed einde te brengen. 2. Boven -V olta Enkele gegevens van het land. Oppervlakte: 274.200 km2. Aantal inwoners: 6.5 miljoen. Klimaat: februari tot half juni, droog en heet, met stof. Relatieve vochtigheid minder dan 15$, temperatuur 40°C en hoger. De regentijd is vanaf half juni tot eind september, met een totale neerslag die varieert van 500 mm, in het noorden tot 1300 mm in het ZW van het land. Vanaf ok tober tot en met februari is het weer zeer aangenaam, 341

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 342