met koude nachten, waarin het kwik daalt tot 10-15° C. Dit laatste seizoen is het beste seizoen voor het veld werk en fotografie. Echter ook in de regentijd zijn er meestal wel een paar dagen te vinden die in het terrein werken mogelijk maken, men is dan wel beperkt tot werk langs de hoofdwegen. Boven-Volta staat bekend als een Sahel-land. Dit is in feite al leen juist voor het Noord-Oostelijke puntje van het land. Daar ziet men dat de begroeiing langzaam verdwijnt en dat er duin vorming, analoog aan die in de wat noordelijker gelegen Sahara woestijn voorkomt. De rest van het land is hoofdzakelijk savan na gebied. Het land is verder vrij vlak, met fiets en bromfiets als de meest belangrijke vervoersmiddelen. Dit heeft Boven- Volta de naam "het Nederland van Afrika" gegeven. Overigens wordt deze naam niet door de hier wonende Nederlan ders gebruikt. 3. Het aanwezige bestand van geodetische punten Op het bijgevoegde kaartje is aangegeven welke punten bestaan en bekend zijn in het voor dit land geldende UTM systeem. Deze punten maken deel uit van de z.g. 12de parallel, een door de Amerikanen betaalde en door het IGN (Frankrijk) gemeten poly goon, die begint in de Sudan en eindigt in Dakar. De onderlinge afstand tussen de punten bedraagt 12-18 km. Deze veelhoek zal in Boven-Volta moeten dienen als basis voor het toekomstige netwerk. Dit lijkt een aardige grondslag te zijn voor verdere metingen. Er zijn echter een paar bezwaren; het belangrijkste is dat er bij de meting veel gebruik is gemaakt van Bilby torens, ook op lagere punten. Dit heeft dan weer tot gevolg dat het zicht in vele gevallen beperkt wordt tot 20-30 m, vanwege begroeiing en niet gebruikte heuvels. Er moeten dus vrij veel punten "om hoog" gebracht worden, om van nut te zijn voor uitbreiding van het aantal punten. Vermeld moet nog worden dat er naast deze polygoon nog diver se water paslij nen (trajecten) bestaan, eveneens aangegeven op het bijgevoegde kaartje. Van de voorgenoemde punten is min stens 15 fo verloren gegaan door o.a. ontwikkelingsprojecten. 4. Verkenning van het netwerk Om een lijn in het werk te krijgen, werd er op de beschikbare 1200.000 kaarten een netwerk ontworpen. In het terrein werd dan bekeken of dit netwerk ook praktisch te realiseren was. Het bleek inderdaad in vele gevallen niet mogelijk. De verkenning is zonder twijfel het belangrijkste en meest tijdrovende onderdeel van het opzetten van een geodetisch netwerk. 342

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 343