bandje beschikbaar was, gaf dit in het begin nogal wat complica ties. Na nieuwe batterijen aangeschaft te hebben bleek dat ook deze niet veel langer meegingen dan 12 uur. Waarschijnlijk speelde de hoge temperatuur hier een rol. Uiteindelijk bleek dat het programmabandje op vrij eenvoudige wijze gecopieerd kon worden zodat elke ploeg een eigen bandje ter beschikking kreeg. Overigens bleven batterijproblemen niet beperkt tot het terrein, ook het basis-station in Ouaga kampte met moeilijkheden. Wel iswaar konden de batterijen daar opgeladen worden m.b.v. net spanning, maar deze bleek slechts zelden 220 Volt te bedragen, meestal minder, zodat elke dag het laden weer een verrassing betekende. In het veld vond het laden plaats met behulp van Hon da E 300 generators, die redelijk voldeden. De meeste manke menten konden echter vrij eenvoudig verholpen worden in het veld, hetzij met paperclips dan wel met elastiekjes en ijzer- draad. Om te voorkomen dat het programma bij het batterij verwisse len verloren zou gaan, werd m.b.v. 2 hulpkabels eerst de nieuwe batterij aangesloten en pas daarna de oude losgekoppeld. Toen bij een van de meetploegen een batterij uitviel is daar voor de oplossing gekozen om de generator direct op de batterij aan te sluiten. Eventuele stroomfluctuaties van de generator worden hierbij opgevangen door de batterij. Deze oplossing voldeed goed. Overigens moest hierbij wel de afgegeven spanning gecontroleerd worden, dit gebeurde met een kleine voltmeter. 8. Conclusies Een zeer goede voorbereiding heeft in belangrijke mate bijgedra gen tot het slagen van deze meting. Deze voorbereiding omvatte zowel de training van de operateurs als de verkenning van de punten in het terrein. Het radiocontact is bij een dergelijke me ting onmisbaar gebleken, niet alleen voor het oplossen van tech nische problemen, maar ook voor dat kleine beetje morele steun dat vaak zo belangrijk is bij een langer verblijf Men brousseM. Het is verder duidelijk geworden dat Doppler metingen niet zo eenvoudig uit te voeren zijn als wordt voorgespiegeld in de diver se advertenties voor Doppler apparatuur. Er komt heel wat meer bij kijken dan een heuveltje opklimmen, het apparaat aanzetten, slapen en wakker worden wanneer de metingen afgelopen zijn. De huidige systemen mogen dan draagbaar worden genoemd, de batterij alleen al weegt genoeg om iemand door de knieën te krij gen. 346

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 347