INTERNATIONALE GEODETISCHE ERVARINGEN H.N. Pelkman H.N. Pelkmanlandmeter/hydrograaf, is wnd hoofd van de afde ling Geodesie van het ingenieursbureau Oranjewoud te Oosterhout. 1. Waarom naar hét buitenland? Wanneer men wordt gevraagd een artikel te schrijven over bo vengenoemd onderwerp, moet men wel oppassen, dat men niet verdwaalt in het bos, waarvan men de bomen niet meer ziet. Om zijn vak in het buitenland te gaan uitoefenen zijn er diverse factoren, die zoTn besluit doen vormen. In de eerste plaats moet men niet uit het oog verliezen, dat de economische - en soms zelfs politieke - factoren op een bepaald moment deze beslissing doen ontstaan. Nu - en dit is dus duidelijk achteraf - kan ik bij het terugzien op een ruim 15-jarige buitenlandse ervaring (in Suriname 3 1/Z jaar, West Afrika 7 jaar, België 2 jaar en Ierland 2 1/2 jaar) deze erg positief noemen. De beslissing voor Suriname was duidelijk een politieke: het mi litaire apparaat bepaalde in zekere zin deze beslissing (de keuze Indonesië - toen Ned. Oost Indië - zonder gezin of Suriname met gezin was, gezien de omstandigheden vlak na de tweede wereld oorlog, geen moeilijke). De keuze voor West Afrika zou men een eonomische kunnen noe men. In de jaren 1950-1960 was na 4 jaar werken in het ramp gebied in Zeeland (Schouwen-Duiveland) de economische toestand in Nederland zodanig, dat de bestedingen op een laag pitje wer den gezet. De zogenaamde bestedingsbeperking bepaalde als het ware de keuze voor een buitenlandse functie, een functie welke één van de eerste werd van de ontwikkelingshulp; toen nog ge noemd Ttechnische hulp aan onderontwikkelde gebieden1. De overige uitzendingen waren beslissingen, vooral verbandhou dende met de aard der werkzaamheden en bovendien ook ingege ven door het feit, dat men vaak op een niveau had geopereerd, hetwelk het zeer moeilijk maakte om zich weer in de Nederland se geodetische wereld een plaats te vinden waarbij men voldoe ning in zijn werk kon vinden. Een beetje geluk bij deze beslissingen zal men ook moeten heb ben. Indien men bovendien een hecht gezinsleven heeft, zal de 347

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 348