2. Ontwikkelingen in meet- en verwerkingsmetho den Algemene beschouwing Van grote invloed op de wis- en natuurkundige landmeetkunde is de ontwikkeling van de digitale elektronika. Rekentuig dat grote problemen aankan, wordt steeds kleiner en goedkoper. Met be hulp van chips kan in een meetinstrument al veel voorbewerking plaatsvinden zoals middelen, toetsen, reduceren, korrigeren en kombineren van waarnemingen. Men denke bijvoorbeeld aan de elektronische tachymeters. Verder kan men, mede dankzij de ontwikkelingen in de elektro nika, steeds beter allerlei kontinu veranderende grootheden me ten en verwerken. Van oudsher werd in de landmeetkunde ge bruik gemaakt van sterren die bewegen ten opzichte van de aarde. Ook met vliegtuigen wordt al vele tientallen jaren gewerkt. Met de nieuwe technieken zijn echter niet alleen de mogelijkheden van de astronomie en van het inzetten van vliegtuigen toegeno men, maar men kan ook met veel succes kunstmanen, schepen en autoTs gebruiken. In al deze gevallen is het aantrekkelijk om met (kwasi-)kontinu veranderende grootheden te werken. Echter ook gegevens zoals variaties in de zwaartekracht en in de hoogte kunnen beschouwd worden als kontinue funkties, namelijk van de plaats. Meetmethoden met hemellichamen en kunstma nen Afstanden en afstandverschillen naar hemellichamen en naar sa tellieten kunnen zeer nauwkeurig gemeten worden doordat het grootste deel van de lichtweg zich, evenals de hemellichamen en de satellieten zelf, in hoog vakuüm bevindt, zodat men weinig last heeft van refraktieëffekten en van luchtweerstand. Met deze methoden kan men verschillende onbekenden bepalen betreffende de geometrie van aardse punten en de bewegingen van de aarde (rotatie, poolbeweging) en van het zwaartekrachtsveld. Steeds meer werkt men met radiogolven waarvoor mist en wolken en zelfs regen nauwelijks een hindernis vormen. Zo kan men voor al met zeer korte radiogolven (enkele dm) een goede nauwkeu righeid halen, die begrensd wordt door de waterdamp in de lucht, door de ionosfeer, door reflekties van de radiogolven en door onbekende krachten op de satelliet. Als min of meer onafhanke lijke kontroles zijn de optische methoden zeer geschikt, vooral de laserafstandmeting naar de maan en naar kunstmanen. Deze *zie figuur 2.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 34