geval af te zijn, had de bediende tegen de missionaris gezegd, dat de trbossTT ziek was en niet kon opstaan, hierdoor proberend een toekomstig conflict met zijn Mbossrr te vermijden en er niet aan denkend, wat dit leugentje om bestwil voor gevolgen had. De rekbare meetband: Vooral als men onder primitieve omstandigheden moet werken moet men wel eens maatregelen treffen om er zeker van te zijn, dat het werk regelmatig voort gang zal kunnen vinden. De lengtemetingen werden verricht met meetbanden van 100 en 150 voeten. Deze moesten in het buitenland worden besteld, zo dat de aanvoer vaak zeer onregelmatig was. Met het materiaal, dat in gebruik was, moest dan ook voorzichtig worden omgespron gen. Deze meetbanden hadden - vooral bij gebruik van de totale lengte- de nare eigenschap dat zij na een zekere tijd gingen opkrullen in zgn. krulslagen. Als de meetassistenten dan niet opletten, liep men vaak de kans dat de banden op deze punten braken. Nu was er een eenvoudig boete-systeem ingesteld: als de breuk geschiedde door onoplettendheid van de assistent, dan werd op zijn wekelijkse betaling een klein bedrag ingehouden. Zorn maat regel was soms noodzakelijk, omdat men de aanschaffing van nieuw materiaal soms pas na weken kon verwezenlijken. Bij het kappen van een lijn door een zwaar regenwoud werd de afstand gemeten m.b.v. deze meetbanden. Bij het zgn. inlijnen van het tracé zag ik door de kijker op ca. 300 meter, dat de meetband een soort harmonica beweging vertoonde: de band leek soms langer, dan weer korter te worden. Bij een persoonlijke inspectie ter plaatse bleek dat de meetband gebroken was door vorengenoemde oorzaak. Om aan het boete systeem te ontkomen hadden de assistenten met een spijker inde afgebroken einden een gaatje gemaakt en ze met een zelfgemaakt rubberlijntje aan elkaar verbonden. Het rubberlijntje was ver vaardigd uit het sap van een wilde rubberboom, dat bij het snij den in de boom tevoorschijn komt en dat na enige tijd hard wordt. Bij het aantrekken van de meetband rekte het verbindingsstuk mee en de gemeten lengte hing als het ware in de lucht. De me ting van die morgen moest echter wel opnieuw geschieden. Als alles mee zit kan men in 1 week (6 werkdagen) 5 km heb ben gekapt, gemeten en schoongemaakt, zo ongeveer in een strook van 5 m ter weerszijden van de meetlijn. In bovenge noemd geval werd de 5 km niet gehaald. Gelukkig bracht de "repairkit" de oplossing. Een advies in deze: wordt nooit kwaad, maar bekijk de zaak van de humoristische kant en begin opnieuw 352

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 353