kreeg hij ten antwoord: "Thank you very much for your crystal- clear and interesting explanation, but will you now please kiss the bible". En daar sta je dan in een volledig hulpeloze positie in een bloedhete rechtszaal, waar het begrip "humanisme" vol ledig onbekend is. In arren moede werd door betrokkene aan het verzoek gevolg gegeven, maar ik ben er van overtuigd, dat hij nimmer meer getracht zal hebben duidelijk Westerse begrippen naar Afrika over te brengen Vaak blijft men vanuit de Westerse wereld stug volhouden om de denkbeelden vanuit die wereld in Afrika te importeren. Nog één voorbeeld van de vele voorvallen, hetwelk duidelijk maakt, dat de Westerse maatstaven vaak een onjuist beeld geven van de wereld, welke men wil bereiken. Op een receptie, tijdens mijn verlof, op een der West Afrikaan se ambassades ontmoette ik iemand die mij enthousiast vertelde, dat zijn zendingsmissie in het laatste jaar een doorslaggevend succes had gehad in het land waar ik toen werkte. Hoewel het mij een nogal voorbarige conclusie leek, toonde hij met cijfers aan, dat de toezending van bijbels (een soort pocketeditie van dun papier) verhonderdvoudigd was. Zijn conclusie was, dat het Christendom dus duidelijk vorderingen maakte, vooral t.o.v. de Islam. Toen ik na enige tijd weer in mijn werkgebied terugkeerde en door het werk ook in contact kwam met de bovengenoemde mis sie, bleek mij waarom de bijbelomzet zo omhoog was gegaan. De bladzijden van de bijbel waren ideaal sigarettenpapier (vloei tjes) en goedkoper dan het te koop zijnde sigarettenvloei in de plaatselijke winkels. Uit het voorgaande moge blijken, dat bij uitzendingen naar het buitenland men moet kunnen relativeren en vooral zichzelf moet blijven om met enig succes te kunnen werken. Men moet van zichzelf durven zeggen, dat men maar een kleine factor is in de totale menselijke solidariteit. 4. Herplaatsing in Nederland Als men enige jaren in het buitenland heeft vertoefd, zal het te rugvallen op de Westerse c.q. Nederlandse samenleving vaak aanpassingsmoeilijkheden kunnen veroorzaken; nieuwe baan (overheid of particulier) of huisvesting zijn zo maar een paar factoren, welke duidelijk van invloed zijn op de keuze. Ik weet niet of het nog steeds de gang van zaken is, dat men - als men na enige jaren voor ontwikkelingshulp te hebben ge werkt - in de werkelozen-uitkering terecht kan komen. Dit zal de animo voor een dergelijke baan niet groter maken. 355

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 356