benoemen hoogleraar Griekse Cultuurhistorie, je weet wel, de vacature Schwarz. Hij wil een soort Griekenlanddeskundige cre- eren; het heeft te maken met wat hij een actualisering van de studie noemt. En het gaat verder dan dat, Muis: samen met Vo gel en Bokkema wil hij een soort herstructureringsplan voor de hele studie opstellen, zo heb ik begrepen". Dit laatste is juist. Op zijn kamer is Bogel aan het telefoneren met Vogel. Dit doet hij liever dan even bij Vogel langs te gaan, omdat hij bij een bezoek aan Vogel door de medewerker Texeira nogal een keer spottend is bejegend. Dit wil Bogel, juist nu er zulke eminente belangen op het spel staan voorkomen. tTJa, Arie, jij schoot mij laatst aan over die nieuw te benoemen hoogleraar, eh Griekse dinges, je weet wel meen ik. Jansen is daar nu mee bezig, op mijn gezag dus. Maar die structurele benadering, eh de brede kaders van de Griekenlanddeskundi ge - om die term ereis te laten vallen - en zoals ik die zie en zo, denk ik, dat moeten jij en Bokkema en ik eens samen bespreken, meen ik, niet? Ella is bezig met het typen van een brief van die strekking, wil ik je maar zeggen, zodat je dat weet". 6. Het is één van die zeldzame dagen, dat professor Bokkema, de nestor van de faculteit, op zijn kamer werkt. Bokkema heeft zijn sporen al verdiend op het gebied van de fonetiek van het Middel en Nieuwgrieks en de Byzantinologie. Zijn fonetisch laborato rium heeft grote faam in het buitenland, zo neemt men aan. In eigen land worden BokkemaTs theorieën als in de praktijk onwerk zaam beschouwd. Portier de Klein heeft zojuist de post gebracht en tot verbazing van de hooggeleerde, briljante theoreticus zit er ditmaal tussen de gebruikelijke buitenlandse correspondentie een interne brief en wel van dekaan Bogel. Sinds de fonetiek niet meer als de eni ge kern van de studie wordt beschouwd zijn de contacten van Bokkema met de rest van de faculteit verslapt. "Zo", mompelt Bokkema in zichzelf, "dus onze jonge dekaan wil de studie actualiseren. Hmm ik wed, dat hij aan de fonetiek een marginale rol bedeelt. Dat krijg je met jonge hoogleraren, die de ware proporties uit het oog verliezen. Zo, en dan nog sa men met Vogel en Bogel in een commissie zitten om het één en ander te bespreken. Juist I En dat terwijl ik net bezig ben met een nieuwe allesomvattende theorie". Aan het eind van de werkdag maakt Bokkema een paar notities voor "een geactualiseerde studie". Daarin stelt Bokkema, dat een breed opgeleide Byzantinoloog moet worden afgeleverd, het geen inhoudt dat de fonetiek een centrale plaats behoudt. Grof weg geeft de hooggeleerde een schets van het onderwijs, dat de vakgroep alpha en in het bijzonder het laboratorium voor de fone tiek kan of zou moeten kunnen verzorgen. 381

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 382