minstens enigszins thuis is in recht, economie en in planologie. Verschillende van de fysisch-mathematische aspekten zijn in de studie verwerkt door aanpassing van bestaande vakken zoals mathematische- en fysische geodesie. Nieuwe vakken zoals zee- geodesie en meetsystemen bevatten elementen van het filteren. Verder zijn de hogere jaren zo geprogrammeerd dat gemakke lijk op nieuwe ontwikkelingen kan worden ingespeeld. De inhoud van het vakgebied zal op de afdeling ongetwijfeld voor een belangrijk deel bepaald worden door de nieuwe hoogleraar, professor Rummel, die onlangs werd aangetrokken. Hij zal ze ker trachten de studenten te laten delen in de belangrijkste ont wikkelingen van de laatste tijd. Mede in verband met de onzekerheid omtrent de invoering van de tweefazestruktuur is het nog niet goed mogelijk om precies aan te wijzen hoe één en ander in het studieprogramma tot uiting zal komen. 4. Wisselwerking met de maatschappij De meeste van de geschetste ontwikkelingen kunnen moeilijk ge zien worden als direkte gevolgen van vragen uit de samenleving; zij zijn meer ontstaan uit toepassingen van mogelijkheden uit an dere vakgebieden zoals elektronika, rekentechnieken en kunst manen. Dit betekent echter niet dat de wis- en natuurkundige landmeetkunde niet van belang zou zijn voor de maatschappij. Afhankelijk van zijn wereldbeschouwing zal de mens de verschil lende invloeden op het sociale leven als meer positief of negatief ervaren. Er is in de wereld altijd vraag naar een betere kennis van onze omgeving en daarmee naar de vorm van de aarde, de plaats op aarde en naar het zwaartekrachtsveld, uit nieuwsgierigheid of tewel voor de wetenschap. Deze kennis kan ook meer direkt ten behoeve van de samenleving gebruikt worden, zoals blijkt uit on derstaande voorbeelden: 1. Om allerlei redenen (welvaart, welzijn, toerisme, oorlog, enz.) wil men de wereld in kaart brengen, 2. Men wil de rijkdommen van de aarde, zoals mineralen, op sporen, gebruiksklaar maken en verdelen, 3. Veel grote ongelukken zouden voorkomen kunnen worden als men de nukken en grillen van de aarde (aardbevingen en ook zeebevingen) beter zou kunnen voorspellen en liefst zelfs voorkomen, 4. Het is in letterlijke zin van levensbelang voor de mensheid om de toestand van de lucht en van het water in de hand te houden. Ook hier kan de mathematisch-fysische geodesie een (kleine) bijdrage leveren. Veel brandstofverbruik veroor zaakt bijvoorbeeld een sterke toename van het C02-gehalte 39

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 40