pas plaats hebben in de eindfase van de studie. De afdeling kent een gedifferentieerde eindstudie, waarbij stu denten, in de eindfase van hun studie, de gelegenheid krijgen zich verder te verdiepen in één van de 3 richtingen die globaal aangeduid worden met: 1. toegepaste geodesie of landmeetkunde, 2. planologische en technisch-administratieve geodesie, 3. fysisch-mathematische geodesie. In de gids wordt dit aangeduid als 3-richtingen, maar de overlap is zo groot dat nauwelijks van aparte richtingen gesproken kan worden; beter is te spreken van differentiatie in de eindstudie. 2. Het vakgebied van de toegepaste geodesie Bij de toegepaste geodesie, richting landmeetkunde, gaat het om de meetkundige beschrijving van betrekkelijk kleine delen van het aardoppervlak. Hierbij zijn een 3-tal vakken te onderscheiden: - het landmeten, de (detail)meting en waterpassing in het terrein en de daarbij behorende berekeningen, - de fotogrammetrie, het bepalen van de afmetingen en de ligging van de delen van het aardoppervlak met behulp van fotografi sche (lucht) opnamen, - de kartografie, het ontwerpen en vervaardigen van kaarten in analoge of digitale vorm. In het huidige studieprogramma komt het vak landmeten als apart vak niet meer voor. Bij de herprogrammering zijn destijds de verschillende delen van dit vak ondergebracht bij andere vak ken, zoals inleiding geodesie, zomerkamp, mathematische geo desie, etc. Daarnaast hebben de vakken technische metingen en optimalisering bij geodetische systemen een plaats gekregen in de eindstudie. Al spoedig is echter vast komen te staan, dat verschillende on derdelen van het vak landmeten door deze opsplitsing onvoldoen de tot hun recht komen. Bij de nu op stapel staande herprogram mering komt het vak landmeten dan ook weer terug als een apart vak in de basisstudie. Het accent ligt hierbij op de detailmeting en waterpassing, de registratie van de metingen en de bereke ningen. Vanzelfsprekend staan zulke metingen niet op zichzelf maar moeten deze worden geihtegreerd in een groter verband. Daarom heeft dit vak duidelijke raakvlakken met mathematische geodesie, instrumentele systemen, automatisering, optimalise ring, etc. Hoewel het vak landmeten nauw verweven is met andere vakge bieden in de geodesie is het toch niet zo dat het opgesplitst kan worden in delen en dan ergens ondergebracht kan worden. 42

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 43