Het was - en zal wel blijven ook - een "hard" vak met steeds weer nieuwe elementen door theoretische en technische ontwik kelingen. Ook van de fotogrammetrie kan gezegd worden dat het veel aanrakingspunten heeft met andere vakgebieden in de geodetische opleiding, omdat een fotogrammetrische meting veelal niet op zichzelf staat. Duidelijk is dat onder andere te zien bij de fotogrammetrische triangulatie. De terrestrische metingen voor de paspunten, die veelal aan de rand van een blok liggen, moeten samen met de fotogrammetrische triangulatie één geheel vormen teneinde een homogeen puntenveld te verkrijgen. De fotogrammetrie heeft verder gemeenschappelijke problemen met andere delen van de geodesie op het gebied van automatise ring, instrumentele systemen, optimalisering, etc. Daarnaast zijn er de specifieke fotogrammetrische methodieken en achter gronden. Hierbij valt te denken aan de metingen met een geheel eigen in strumentarium, in bijzonder als het gaat om stereoscopische metingen, de opzet en planning van een fotogrammetrische kaar- tering, etc. Bovendien moeten, alvorens met de metingen kan worden begonnen, de luchtopnamen gemaakt worden, die dienen te voldoen aan eisen betreffende nauwkeurigheid, zichtbaarheid, etc. Bij de opleiding zoals wij die kennen komen bijna uitsluitend luchtopnamen aan de orde en geen terrestrische opnamen, of in dien men nog verder wil uitbreiden: röntgen-opnamen, opnamen met de elektronen-microscoop, hologrammen, etc. Hoewel deze toepassingen van fotogrammetrie interessante as pecten hebben is daarvoor in het huidige studieprogramma nau welijks plaats ingeruimd. De fotogrammetrie met behulp van luchtopnamen neemt een be langrijke plaats in bij de meetkundige beschrijving van betrekke lijk kleine delen van het aardoppervlak. Naast deze gewone klas sieke fotogrammetrie is de laatste jaren ook aandacht besteed aan de moderne luchtopnemingstechnieken, de remote - sensing. Remote-sensing kan omschreven worden als opne mingstechnieken vanuit de lucht, die qua registratie en/of ge bruikte golflengte sterk afwijken van de conventionele luchtfoto grafie. De opnamen, vanuit vliegtuigen of satellieten, zijn in het algemeen minder geschikt voor kaartvervaardiging, maar bevatten daarentegen een grote hoeveelheid gegevens, die met behulp van de gewone luchtfotografie niet te verkrijgen zijn, b.v. op het gebied van grondgebruik, milieu, begroeiing, etc. Ook de geodeten zullen zich met deze methode van gegevens 43

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 44