verzamelen vertrouwd dienen te maken. Er zal steeds meer be hoefte komen aan veelsoortige en recente gegevens, die na ver werking - door geodeten - informatie zijn voor de verschillende gebruikers zoals overheid, besturen, planologen, etc. Bovendien zullen geodeten deze gegevens voor eigen werkzaam heden nodig hebben. Bij het verzamelen van gegevens zijn lucht - opnemingstechnieken belangrijke hulpmiddelen en geodeten in het bijzonder zijn goed toegerust om deze gegevens te verzamelen en te verwerken. Voor kartografie is sinds 1973 een volledige docentenplaats ter beschikking. Helaas is deze plaats momenteel vacant, maar er wordt hard aan gewerkt om deze leerstoel weer bezet te krij gen. De kartografie speelt vanouds een belangrijke rol bij de presentatie van de informatie uit meetgegevens in de vorm van analoge kaarten. Daarnaast is er een toenemende vraag naar thematische kaarten en ook fotokaarten, die belangrijke hulpmid delen zijn bij onder andere land- en stadsinrichting. De geodeten zijn zowel kaartvervaardigers als kaartgebruikers en als zoda nig zou men kunnen spreken van geodetische kartografie. Het is dan ook een goede zaak dat geodeten hun diploma kunnen verkrij gen middels een kartografische scriptie. Bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw aan de Thijsseweg en het nieuwe kartografische laboratorium met bijbehorend mo dern instrumentarium is ook duidelijk een verandering in het vakgebied ontstaan. Voorheen werd veel aandacht besteed aan handvaardigheid in tekenen ten behoeve van landmeetkunde en topografie, de laatste jaren wordt meer nadruk gelegd op het ontwerpen van kaarten en kaartredactie en de daarbij behorende technische realisatie. 3. Technische en maatschappelijke ontwikkelingen De verdere ontwikkeling van het onderwijs in de toegepaste geo desie kan niet los gezien worden van het onderzoek dat in eigen laboratorium of elders plaats vindt. Op verschillende delen van het vakgebied ziet men een steeds toenemende automatise ring. De snelle ontwikkelingen in de hardware en de software spelen hierbij een belangrijke rol. Hierdoor worden vele analoge be werkingen vervangen door digitale en als gevolg hiervan door nieuwe procedures. In het bijzonder zien we dit in de fotogrammetrie en kartografie. Digitale bewerkingen hebben verschillende voordelen, een bete re controle is bijvoorbeeld mogelijk en bovendien wordt door de automatisering in veel gevallen de procedure van meten en ver werken versneld. Een beter produkt wordt verkregen middels 44

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 45