geavanceerde controles en de mogelijkheid om statistische toet sen uit te voeren, die afgestemd zijn op de meetprocedure. Een voorbeeld hiervan is de digitale fotogrammetrische kaartering, waarbij de fotogrammetrische detailmeting, evenals van ouds her de terrestrische, eerst digitaal wordt vastgelegd alvorens de kaart wordt geconstrueerd. In één of andere geautomatiseer de vorm kunnen tijdens de meetprocedure eenvoudige statisti sche toetsen gebruikt worden bij inpassing op het paspunt, de meting in heen- en teruggang, de rechthoek bij bekende objecten zoals huizen, etc. Belangrijke spelregels hierbij zijn: - het zoeken van fouten in een vroeg stadium is in vele gevallen eenvoudiger en geeft tijdsbesparing, - in een later stadium van het verwerkingsproces zijn fouten steeds moeilijker en in sommige gevallen geheel niet meer op te sporen. Naast intensivering van controles, hetgeen zal leiden tot een produkt van hogere kwaliteit, zal ook de versnelling van de pro cedure een steeds belangrijker rol spelen. De invoering van de automatische tekentafels is hiervan een goed voorbeeld. Maar belangrijker dan deze aspecten van verbetering en ver snelling zijn mogelijk de nieuwe perspectieven, die door deze ontwikkeling verkregen worden. Digitale data zijn flexibel en kunnen daardoor, mits de geëigende hardware en software aan wezig zijn, gemakkelijk gekoppeld worden aan andere digitale gegevens. Hierbij valt te denken aan data met betrekking tot grondgebruik, nutsbedrijven, rekreactie, bevolking, milieu, etc. Goed gekozen combinaties van verschillende data kunnen infor maties verstrekken, die een extra dimensie geven aan de infor matievoorzieningen en daardoor beter inzicht verschaffen. Een belangrijk stuk gereedschap hierbij is een interactief grafisch computer systeem, zoals onlangs in ons laboratorium is geïn stalleerd. Onvermijdelijk ontstaat door deze ontwikkeling een gedeeltelijke integratie van vakken; de grenzen tussen de verschillende vak ken vervagen hierdoor. Als voorbeeld hiervan is te noemen dat van de terrestrische en fotogrammetrische detailmetingen, die tot nog toe veelal nog worden gezien als aparte, gescheiden me tingen. Door de digitale verwerking, nu ook bij fotogrammetrie, zijn combinaties mogelijk. Een verantwoorde combinatie is echter alleen mogelijk indien deze voorafgegaan wordt door een goede verkenning van de meetopzet met betrekking tot het definiëren en classificeren van terreindetails, nauwkeurigheid van de verschillende metin gen, etc. Bovendien is een goede analyse van de te onderschei den meetresultaten een voorwaarde om tot een homogeen coör- 45

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 46