dinatenbestand van detailpunten te komen. Verschillende aspec ten zullen nog nader onderzocht dienen te worden om tot verant woorde resultaten te komen. De maatschappij heeft steeds meer behoefte aan recente infor matie op velerlei gebied, in het bijzonder de overheid, provin cies, gemeenten, bestuursorganen, etc. Hierbij zullen naast de metrische beschrijving van delen van het aardoppervlak ook an dersoortige gegevens een steeds belangrijkere rol spelen. De geodeet zal in de toekomst hierbij een belangrijke rol kunnen en ook moeten spelen. Om op mijn eigen vakgebied te blijven denk ik hierbij aan de ver schillende luchtopnametechnieken, de remote-sensing. Het is te verwachten dat opnametechnieken een steeds belangrijkere rol zullen gaan spelen bij de gegevensverzameling. Het scheidende vermogen van satellietbeelden is nog gering of onvoldoende, in het bijzonder voor ons land met kleinschalig grondgebruik, maar binnen enkele jaren zullen ongetwijfeld betere opnamen ter be schikking komen. Ook geodeten zullen in hun beroepspraktijk met deze opnamen hun voordeel kunnen doen en aan de verdere ontwikkeling hiervan kunnen zij een wezenlijke bijdrage leveren. Om enigszins de gedachte te bepalen zijn er de volgende pro bleemvelden: - de spectrale en texturele kenmerken van digitale beelden, - de geometrische aspecten, die bij toenemend scheidend ver mogen meer aandacht vragen, - automatische classificatie, bijvoorbeeld voor milieu kaarte- ring. De hieruit voortvloeiende toepassingsmogelijkheden zullen bij zonder waardevol zijn voor het verzamelen van o.a. thematische gegevens. Om hierbij tot een verantwoorde gegevensverstrekking te komen zal in de kartografie aan het in kaart brengen van deze gegevens aandacht besteed moeten worden; thematische kaarten, fotokaar ten en ook analytische kartografie zijn de hierbij passende tref woorden. 4. Slotopmerking Zoals reeds opgemerkt zijn er verschillende factoren die de op leiding, het onderwijsprogramma, beïnvloeden. Naast de ont wikkeling van het vakgebied en in meer of mindere mate de per soonlijke visie van de docent dienen hier nog twee andere, mijns inziens belangrijke, factoren genoemd te worden waarmee in de opleiding zeker rekening moet worden gehouden: - het steeds groter wordende arbeidsveld en de hiermee samen hangende uitbreiding van het geodetische vakgebied, 46

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 47