door wordt de maatschappelijke verstaanbaarheid van het vak niet direct vergroot, omdat de gewone man - al dan niet modaal - zich bij landmeetkunde altijd nog iets kon voorstellen, ofschoon het van ingenieursstandpunt bekeken wel een erg primitieve voorstelling was. Even primitief als die welke ik vroeger had, wanneer mijn vader het over een zekere notaris Landmeter had, ooit een groot man in het dorp van mijn herkomst. Wie weet, misschien heeft dat toch mijn toekomst enigszins bepaald. Hoe dat zij, de nieuwe situatie vraagt om een nieuwe omschrij ving van het vakgebied van de planologisch-administratieve geo desie. In het vorige Lustrumboek beschreef ik de vakken admi nistratieve en planologische geodesie nog afzonderlijk. De bena ming administratieve geodesie was een uitvinding van mijzelf, gebruikt bij een pleidooi voor een afzónderlijke leer stoel in dit vak, die uiteindelijk onder de naam Mleer der vast- goedsystemenM werd toegekend. Hierbij gaat het dus om het as pect van de informatieverzorging inzake onroerend goed in de ruimste zin. Een tweede, niet minder belangrijk maatschappelijk facet van de geodesie betreft de planning, kortom de planologische geo desie. Dat vak werd toen door mij niet precies gedefinieerd, omdat het al langer bestond. Sindsdien ben ik het gaan omschrij ven als de planning van veranderingen in de rechtstoestand van onroerend goed. Daarin onderscheidt de planologische geodesie zich haarscherp van alle andere vormen van planologie, die óf van het sociale aspect van de ruimtelijke ordening uitgaan (so ciale planologie) óf van het technische in de zin van civiel-, cul tuur- of bouwtechnische werken die de inrichting of het beheer van de ruimte bepalen. Bij de planologische geodesie gaat het om het juridisch aspect in de specifieke zin van planmatige be schikking over onroerend goed, een beschikking die overigens zowel voor inrichting als beheer noodzakelijk kan zijn. Tussen haakjes: de politieke kant ervan is exact datgene wat men grond- po litiek pleegt te noemen, als belangrijk onderdeel van het ruimtelijk beleid in zijn geheel. Vandaar dat tegenwoordig de meeste grondpolitieke artikelen ook in de genoemde publikatie- reeks verschijnen. Waarom nu het geheel samengevoegd tot één vak, of eigenlijk hoofdrichting onder de benaming planologisch-admini stratieve geodesie? Ten eerste, omdat informatieverzor ging en planning betreffende de rechts- en feitelijke toestand van onroerend goed ten nauwste samenhangen. In het bijzonder bij de rechtstoestand is dit het geval. Men kan niet op planmatige wij ze over eigendom en gebruik beschikken, zonder gebruikmaking van de nodige gegevens omtrent eigendoms- en gebruikstoestand. 51

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 52