Zowel bij ruilverkavelingen als bij grondbedrijven worden dan ook speciale planningsinformatiesystemen ingericht en bijgehou den. Deze directe koppeling tussen planning en informatiever zorging is juist het kenmerk van de planologische geodesie, als bijzondere vorm van uitvoeringsplanologie. Het resultaat van deze planning is nooit vrijblijvend, zodat de planner altijd over de juiste gegevens moet beschikken, wil zijn werk überhaupt zinvol zijn. Ten tweede is de planologisch-administratieve geo desie zo centraal in het geheel van parageodetische vakken, dat rpen haar best als pars pro toto-aanduiding mag gebruiken. Na tuurlijk is het niet meer dan een deel van het geheel, omdat men vakken als onroerend goed recht, landhuishoudkunde en grond- economie en ook allerlei niet-geodetische planologische en tech nische vakken op zichzelf niet als geodesie kan aanmerken, doch hoogstens in hun relatie tot deze centrale kern. 2. Ontwikkeling sinds 1974 Over de hoofdlijnen van de herprogrammering van 1974 zei ik reeds, dat deze ieder weer in drie sublijnen waren opgesplitst. Voor de mathematisch-technische lijn waren dit wiskunde, ma thematische geodesie en instrumentele geodesie, voor de para- geodetische lijn planologisch-administratieve geodesie en daar naast nog een afzonderlijke inrichtingslijn en een juridische lijn. De verdeling tussen de beide hoofdlijnen was overigens nog erg ongelijk en werd door Aardoom*) destijds op 60-40 begroot. Hierbij moet men dan nog in aanmerking nemen dat, anders dan ten aanzien van de mathematisch-technische vakken het geval is, nog geen enkele voorkennis van de planologisch-administratieve vakken aanwezig is op het moment dat men er aan begint. Overi gens was de verhouding vóór 1974 eerder 75-25, zodat er toch wel van een accentverschuiving sprake was. Die accentverschuiving heeft zich in de jaren daarop volgende voortgezet, zowel in het onderwijs als in het onderzoek. Voor eerst neemt het aantal studenten in de laatste jaren, mede door de propaganda die tot zelfs voor de televisie toe is gevoerd, sterk toe. In toenemende mate blijkt die groei te danken aan de belangstelling van de adspirant-studenten voor de land- en stads- inrichting en de informatieverzorging. Deze nieuwkomers hebben daarbij, mede door de voorlichting op de middelbare scholen, vaak een verwachtingspatroon dat niet aansluit bij het in het eer ste jaar gebodene. In dat jaar valt het accent namelijk nog geheel op de mathematisch-technische vakken en zelfs op de pure wis- 52 NGT 73, blz. 29.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 53