De methodologie wordt nu zelfs bedrijfsleer, terwijl de vast goedsystemen in de derde en de planologische geodesie in de tweede versnelling gaan. Een tweetal keuzevakken geven nog wat meer mogelijkheden. Pas in het vierde en vijfde jaar wordt het voor deze vakken echt menens, althans in de richting 2, omdat zij nu geïntegreerd in de case-studies onder de weidse benaming info/planvo (informatievoorziening en planvorming) 400 uur krij gen, naast nog 200 uur extra aan recht ter keuze van de student. Bovendien kunnen zij nu worden aangevuld met zo!n 800 uur aan ondersteunende vakken, voor het grootste deel van buiten de af deling, 1000 uur aan projecten en detachering en een afstudeer scriptie die maar 600 uur heet te omvatten, maar in feite vaak veel meer tijd in beslag neemt. Al met al is, zeker zolang de 5-jarige studie gehandhaafd blijft, een redelijke mate van specialisatie in de planologisch - administratieve richting mogelijk. De afgestudeerden in deze richting, zwermen dan ook naar alle kanten uit en zijn op alle plano logisch-juridische en informatietechnische fronten inzet baar. Ik kom daarop terug. Toch zijn er redenen om de tweede hoofdlijn uit te bouwen tot een tweede hoofdrichting. 3. Voorgenomen uitbouw tot een tweede hoofdrich ting Deze uitbouw werd aanvankelijk met wat teveel nadruk aange kondigd. Er is gesproken over de instelling van een opleiding tot vas tgoedde skundige, alsof dat geheel iets nieuws zou zijn. In feite was enkel sprake van een logisch doortrekken van de lijn, die in 1974 bij de eerste herprogrammering al ingezet was. De toen ingeslagen weg wordt nu consequent vervolgd. Tekenend voor deze situatie is dat, evenals toen, door de Afdelingsraad een speciale Commissie Inhoud en Programma is ingesteld, zelfs onder dezelfde voorzitter, Ligterink. Een man die met zijn eigen vak enigszins tussen de mathematische wal en het planolo gische schip dreigt te geraken zonder nochtans enig teken van onrust te vertonen. Intussen wil dit niet zeggen, dat de thans voorgenomen herpro grammering zonder betekenis zou zijn. Ik noemde al de vermindering van het aantal afstudeerrichtingen van drie tot twee. Een tweede kenmerk betreft het feit dat nu de splitsing al eerder wordt ingezet, namelijk direct na het tweede jaar. Hoe wel ook daarna nog een aantal gemeenschappelijke vakken moe ten worden gevolgd, hetgeen de overgang vergemakkelijkt en omschakeling in het derde jaar nog mogelijk maakt. Geen over bodige luxe, als men in aanmerking neemt dat studenten zich nu zelfs nog na het derde jaar herhaaldelijk bedenken, meestal ten gunste van de planologisch-administratieve richting. 54

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 55