Het ligt dan ook in de bedoeling de economische poot van de geo desie belangrijk te versterken. In eerste instantie geschiedt dit door een royale verdubbeling van het aantal uren economie in de gemeenschappelijke basisstudie, waarbij naast de macro economie ook de bedrijfseconomie (kosten- en batenanalyses) aan de orde zal komen. Tot het algemene pakket behoort ook nog de leer der openbare financiën. Meer specifiek op de vastgoed- geodesie toegesneden zullen zijn landelijke en stedelijke econo mie en grondeconomie, hoewel voorlopig in eigen huis alleen nog kan worden beschikt over een buitengewone leerstoel in de landhuishoudkunde en grondeconomie. De stedelijke economie zal voorlopig als bouw - en volkshuisvestingseconomie door de Afdeling Bouwkunde moeten worden toegeleverd. Idealiter zou op den duur een gewone leerstoel in de onroerend goed economie, naar analogie van het onroerend goed recht, verantwoord zijn, mits hier dan ook een zeker zwaartepunt van onderzoek geves tigd wordt. De economische faculteiten zullen vooralsnog wel niet veel verder komen dan de regionale en ruimtelijke econo mie. Op het gebied van het integrale en functionele onroerend goed recht beginnen ook nu pas de juridische faculteiten zich te interesseren in het kader van een in oprichting zijnd interuni versitair samenwerkingsverband, dat overigens vanuit de Afde ling Geodesie is geïnitieerd en waaruit voorlopig buitengewone leerstoelen aan de faculteiten zullen voortvloeien. Bij de planologische vakken valt niet alleen te denken aan de versterking van de planologische geodesie, maar ook aan de toelevering van algemene en functionele vakken van buiten de Afdeling. Wat het eerste betreft, is het een ernstige tegenslag geweest, dat de gewone leerstoel in de planologische geodesie, hoewel opnieuw toegekend, niet volledig kon worden bezet. Geo deten die ervoor in aanmerking kwamen, lieten het afweten en gaven soms zelfs een zekere voorkeur te kennen voor een leer stoel elders. Zodoende moet nu vooralsnog met twee buitenge wone leerstoelen worden volstaan, één voor de meer maatschap pelijke en één voor de meer technische kant, ofschoon mij een functionele tweedeling naar land- en stadsinrichting logischer voorkomt. Sinds het nieuwe programma van 1974 worstelen wij ook met de bezetting voor de niet-geodetische aspecten van land en stadsinrichting, waar momenteel twee buitengewone leerstoe len voor zijn, nl. die van prof. Bijkerk en prof. Segeren. Met de Afdeling Civiele Techniek wordt naar een gezamenlijke oplossing gezocht. Deze afdeling en die der Bouwkunde kunnen ook algeme ne, civiele en stedebouwkundige planologie voor de geodesiestu- denten verzorgen, alsmede functionele vakken als milieuplanning, landschapskunde en volkshuisvesting. Het ligt in de bedoeling een belangrijk deel van deze vakken voor de tweede hoofdrichting ver- 57

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 58