plicht te stellen, zowel in het derde als in het vierde jaar. Nu op de ene buitengewone leerstoel in de planologische geodesie een methodologisch geschoolde socioloog is benoemd, zal het mis schien mogelijk zijn vakken als planologische sociologie en sys teemplanning in eigen huis te verzorgen. 4. Maatschappelijk perspectief Het is altijd een dankbare en daarom graag aangegrepen taak voor een hoogleraar in het geodetische recht - mijn vakgenoten elders vergeven mij dit zonderlinge adjectief, wetende dat ik er iets (onroerend) goeds mee bedoel - om voor geodeten een maat schappelijk perspectief te schetsen, dat hun mathematisch-tech- nische voorstellingsvermogen ruimschoots te boven gaat. Ook bij deze gelegenheid zal ik dit niet nalaten, waarom zou ik trouwens? Ik sluit dan aan bij het begrippensysteem dat door mij met het oog op de integratie van het onroerend goed recht sinds het preadvies over de coördinatie van wetgeving in 1973 wordt ge hanteerd, nl. registratie, bestemming, inrichting, beheer, be schikking, gebruik, belasting, bestuur en rechtspraak. Prof. Bogaerts heeft kans gezien met zijn leer van de vastgoed systemen op dit begrippensysteem aan te sluiten, doch in feite zou dit met de hele planologisch-administratieve geodesie moe ten gebeuren. Speciaal voor het kadaster heb ik dit in een recen te publikatie ook bepleit*). Ik loop daarom deze begrippen even langs. - Registratie: talloze vastgoedinformatiediensten zijn op alle niveaus van het openbaar bestuur en daarbuiten in ontwikkeling. Op rijksniveau behoef ik naast het Kadaster slechts Rijkswater staat (D.I.V.), Rijksplanologische Dienst (Insyron) en Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding (cultuurtechnische inventarisatie) te noemen, hoewel het er stellig meer zijn. Op provinciaal niveau valt vooral te wijzen op provinciale electri- citeits- en waterleidingbedrijven, hoewel ook de provinciale planologische en waterstaatsdiensten aan informatiesystemen behoefte hebben. Nu de SOAG als centrale toeleverende instan tie van de gemeenten ter ziele is gegaan, zijn deze op eigen vastgoedinformatiediensten aangewezen, waarbij aan een orga nisatorische uitbouw van de gemeentekadasters in die richting kan worden gedacht in combinatie met woningcarthotheken, we genleggers e.d. Ook de waterschappen hebben aan eigendoms- en gebruiksregistraties behoefte. Behalve met de leidingenre- 58 De toekomst van het kadaster in juridisch-be stuur lijk perspectief, NGT 79, blz. 170 e.v.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 59