gistratie zal het Kadaster ook met de gebruiksregistratie zo spoedig mogelijk een begin moeten maken, het laatste in sa menspel met gemeenten en grondkamers*). - Bestemming: tot nu toe heeft de geodeet zich nog niet een plaats weten te verwerven bij gemeentelijke planologische diensten en bij stede bouwkundige bureaus. Toch ligt hier een wereld voor hem open. Immers, er bestaat een enorm gat tus sen deze diensten en bureaus enerzijds en de uitvoerende dien sten van de gemeenten (grondbedrijven en publieke werken) an derzijds. Zulks in verband met de juridische en economische uitvoerbaarheid van bestemmingsplannen, die respectievelijk van de mogelijkheden van grondverwerving en financiering af hankelijk zijn, aspecten waar juist de geodeet zich door zijn juridische en economische scholing verder in kan bekwamen. Ook de verkavelingstechniek moet bij bestemmingsplannen steeds meer een rol gaan spelen, zowel wat de verkaveling in bouwterreinen bij stadsuitbreidings- en vernieuwingsgebieden betreft als wat betreft de aansluiting van ruil- en herverkave ling bij bestemmingsplannen buitengebied. De voortgaande standaardisatie in de bouw dwingt tot verfijnde technieken waarover de stedebouwkundige zelf niet kan beschikken, even min trouwens als de stedebouwjurist**).Nu de bestemmings- plankaart in de jurisprudentie van onze beide hoogste rechters (Hoge Raad en Afdeling Rechtspraak) een volstrekt bindende betekenis heeft gekregen***),is het ontwerpen van dit geodeti sche produkt bij uitstek een kunst op zichzelf geworden, die aan niet-geodeten eigenlijk niet meer kan worden toevertrouwd. En nu sprak ik nog niet eens over de informatieverzorging voor de bestemmingsplanologie. - Inrichting: in de nieuwe Landinrichtingswet wordt de specia le positie van de door de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aangewezen ingenieur van het kadaster als deskundige van de landinrichtingscommissie bevestigd. In een eerste ontwerp voor een Wet op de stedelijke herverkave ling heb ik deze figuur ook geïntroduceerd ten behoeve van ge meenten, die daarom zouden verzoeken. Grotere steden en ge meenten kunnen zichzelf van planologische geodeten voorzien 59 Een ontwerp Wet op leidingbeheerdersregistratie is in voorbereiding, ter wijl een kadastrale gebruiksregistratie in het CDA-rapport Agrarisch grondbeleid wordt aangevolen. Zie daaromtrent mijn beschouwing in De Architect 79, 7/8, blz. 79 e. v. Vgl. mr. G. Hamaker, De juridische betekenis van de uitbreidings- en de bestemmingsplankaart, De Gemeentestem 1979, nrs. 6582-6584.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 60