via hun grondbedrijven, waar nu al dergelijke mensen werk zaam zijn, zij het nog veel te weinig. Men vraagt in adverten ties vaak nog civiel ingenieurs en/of juristen, terwijl men geodeten bedoelt of althans zou moeten bedoelen, als men over het bestaan van deze tTrechtsfigurenTT voldoende was geïnfor meerd. Geodeten zijn nog altijd zwak in het verschaffen van informatie over zichzelf. In het ontwerp Landinrichtingswet wordt naast de ruilverkaveling en de herinrichting nog een tweede nieuwe landinrichtingsvorm geïntroduceerd, nl. de aan passingsinrichting in verband met de uitvoering van grote in frastructurele werken. Ook hier ligt voor geodeten een kans bij de bevoegde organen die deze werken voorbereiden en uit voeren, zoals Rijks- en provinciale waterstaat, spoorwegen e.d. Tenslotte wijs ik hier op de mogelijkheden bij cultuur maatschappijen en projectontwikkelaars als particuliere on dernemers van land- en stadsinrichting. Beheer: ook hier weer zijn nieuwe beroepsvelden theoretisch aan te wijzen. Grote diensten als Staatsbosbeheer, Stichting Beheer Landbouwgronden, Defensie (BABOV),Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, provinciale en gemeentelijke diensten voor milieubeheer en beheer van gronden en gebouwen, grote leidingbeheerders als P.T.T., Gasunie, Deltakabel en an dere nutsbedrijven, grote makelaars- en rentmeesterskantoren, institutionele beleggers, zij allen bieden zekere perspectieven, al moeten die vooralsnog in vergelijking tot de andere catego rieën niet worden overschat. De geodetische invalshoek is hier vooral weer de informatieverzorging, hoewel de beheersplan- ning, zeker in landelijke gebieden, ook van de grond begint te komen. Deze wordt, in tegenstelling tot de inrichtingsplanning, gekenmerkt door haar permanente karakter, hetgeen in de aard van het beheer als voortdurende zorg voor onroerend goed be sloten ligt. Een eventueel planningsinformatiesysteem moet hier dus ook aan de eis van constante bij houding over een lange tijd voldoen. Bij de opzet daarvan zal men moeten rekenen, ook wat grootschalig basiskaartmateriaal betreft, dat daarom al leen blijvende terreinkenmerken moet bevatten. - Beschikking: een aangewezen terrein voor geodeten, niet alleen wat de kadastrale registratie van beschikkingshandelin gen betreft. Ook andere aspecten van het rechtsverkeer in on roerend goed komen in aanmerking, zoals de waardebepaling in het kader van onteigening en vervreemding. De heer Van der Gouwe heeft bij de hearing een warm pleidooi gehouden voor de opleiding van onteigeningsdeskundigen, eventueel als kopstudie bij de geodesie. Ik voeg daar zelf grondkamerdes kundigen met het oog op de pacht- en koopprijsbeheersing en 60

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 61