met name voor de gemeentelijke onroerend goed belasting. De Stichting KAFI houdt zich hiermee onder leiding van een geo deet - ir. Voshaar - bezig. Een schattingsdienst zou ook het Kadaster zeker niet misstaan. In het buitenland behelzen som mige kadasters complete informatiesystemen betreffende de waarde van onroerend goed, speciaal ten dienste van de belas tingheffing. Ook de waterschappen zouden hiervan gebruik kun nen maken, zoals zij dat in het verleden met de zgn. kadastrale opbrengsten als grondslag voor de rijksgrondbelasting deden. Voor het Kadaster is deze taak des te gemakkelijker te reali seren, nu bij de studie van Bots en Maas is gebleken, dat een goede waardebepaling nauw bij de in de openbare registers ge publiceerde verkoopwaarden kan en moet aansluiten*). - Bestuur: veelvuldig zijn geodetische ingenieurs in bestuur lijke, vooral managementsfuncties werkzaam. Evenals vrijwel alle ingenieurs komen zij bij een opklimmende carrière al gauw in dit soort functies terecht, hetzij als hoofd van een bu reau of dienst, hetzij als rechterhand van deze. Dit verschijn sel beperkt zich overigens niet tot planologisch-administratie- ve bedrijven en diensten, maar doet zich bij de gewone land meetkundige diensten evenzeer voor. Dit brengt de behoefte mee aan kennis van managementtechnieken en -methoden, om dat aan iedere leidinggevende functie een sterk beheersaspect zit. De vraag, in hoeverre men deze methoden en technieken al in de bagage van de pas afgestudeerde ingenieur moet stop pen, terwijl hij aan dat soort functies nog lang niet toe is, is echter een tweede. Dit neemt niet weg, dat algemene en ook algemeen toepasbare kennis van de bedrijfsleer en de bestuurs kunde nuttig kunnen zijn, terwijl de planologische bestuurskun de speciaal voor de tweede hoofdrichting van belang kan zijn. Kennis van bestuurlijke verhoudingen kan men natuurlijk ook aan de hand van het recht opdoen. Aan vierde jaars studenten wordt momenteel de gelegenheid geboden dit te doen via be studering van het boek Bestuursrecht in de sociale rechtsstaat, Instrument en waarborg**). - Rechtspraak: over waarborgen gesproken, kan de geodeet, behalve aan de instrumentele kant, ook aan de rechtsbescher mingskant van het bestuursrecht werkzaam zijn? Dat kan hij zeker, zoals hij trouwens al heeft bewezen. En dan bedoel ik 62 W. M. Bots en A. G. P. M. Maas, Onroerend-goedbelastingen, Publikaties over planologische en technisch-administratieve geodesie, nr. 14, Delft 1980. P.de Haan, Th. G. Drupsteen en R. Fernhout, Bestuursrecht in de sociale rechtsstaat, Instrument en waarborg, tweede druk, Deventer 1980, 498 blz.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 63