DE RELATIE T.H. - H.T.S. Hoger onderwijs in fasen of in stromen mr. ing. A.JJ. Megens A. J. J. Megens is docent aan de HT. S. voor de Bouwkunde te Utrechtwaarbij hij tevens belast is met de begeleiding van de H. T. S. -studenten tijdens hun praktijkjaar. 1. Inleiding Het is de eerste keer dat in het lustrumboek van "Snellius" aan dacht wordt besteed aan de relatie tussen TH en HTS. In voor gaande lustrumboeken werd aandacht besteed aan de ontwikke lingen in de geodesie en de taken en funkties van geodeten na hun afstuderen, maar deze plaatsbepaling van de geodeet werd, vreemd genoeg, niet gerelateerd aan de plaats die HTSTers in dit werkveld innemen. Als Delftse studenten in dit lustrumboek aandacht willen beste den aan de relatie tussen TH en HTS, dan getuigt dit van een toekomstvisie waarbij zij er rekening mee houden dat ook ande ren op hun toekomstig werkterrein werkzaam zijn. Deze visie past in het kader van het streven naar "één samenhangend stel sel van gedifferentieerd hoger onderwijs", zoals dit al door ver schillende opeenvolgende ministers van onderwijs is bepleit. De jongste ontwikkelingen op dit gebied zijn de voorstellen van Pais betreffende: "Kaderwet H.O." (1), tTWet twee-fasenstruktuur W.O." (2), en de fTWet op het HBO" (3). Ik kom op deze voorstel len hierna nog terug. Alvorens op de verhouding tussen TH en HTS dieper in te gaan, is het nuttig een paar opmerkingen vooraf te maken. De moeilijkheid die zich voordoet bij de bepaling van de relatie tussen TH en HTS is te vergelijken met het probleem van plaats bepaling van mensen die een rijdende trein doorlopen. Ze stap pen ergens vooraan in, eerste of tweede klasse (onderwijs), en stappen ergens achteraan uit (werksituatie). De hele trein is in beweging, maar het is niet duidelijk waarheen hij gaat. Oorza ken voor deze beweging zijn o.a. de hiervoor in dit lustrumboek besproken recente ontwikkelingen op het terrein van de fysisch- mathematische geodesie, de toegepaste geodesie en de planolo gische en administratieve geodesie. Daarnaast zijn als oorzaken te noemen de hierna te bespreken wijzigingen op het gebied van de onderwijsstruktuur en een aantal maatschappelijke verande ringen. 65

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 66