het raakvlak van techniek en wetenschap. De HTS-opleiding is voornamelijk gericht op "realisering", op het toepassen van kennis en vaardigheden op landmeetkundige problemen. Qua doelstelling constateren we dus een principieel verschil. De TH leidt op voor onderzoek en ontwikkeling, de HTS leidt op voor het toepassen van de bestaande kennis en kunde in de praktijk. Bekijkt men vervolgens de onderwijsprogrammaTs van de twee opleidingen dan ziet men echter niet zozeer een principieel, maar meer een gradueel verschil, althans wat de inhoud betreft. Op de TH en de HTS vindt men ongeveer dezelfde vakken in de onderwijsprogrammaTs. Deze vakken worden in Delft echter breder en diepgaander bestudeerd. Wat opvalt is dat de wiskun dige grondslag zwaarder is, dat meer onderwerpen van de f'ho gere geodesie" in het programma zitten en dat in de eindstudie meer mogelijkheden zijn tot specialiseren. Behalve naar de inhoud van de programmal moeten we echter ook kijken naar de wijze van realisering, de vormgeving van het onderwijs. Dan zien we dat de aanpak in Delft soms gradueel en soms principieel anders is. De voornaamste verschillen zijn: - de cursusduur in Delft is (nog) 5 jaar zonder een praktijkjaar, in Utrecht is dit 4 jaar met een praktijkjaar; - het doceertempo is in Delft hoger dan Utrecht, wat vooral mo gelijk is doordat het ingangsniveau in Delft hoger en anders (VWO) is dan in Utrecht (HAVO en MTS); - aan training in de toepassing van kennis en vaardigheden op landmeetkundige problemen wordt in Utrecht meer gedaan dan in Delft. Bovendien heeft Utrecht in dit verband ook nog een praktijkjaar; - de student in Delft moet meer zelfstandig studeren. Er is meer zelfstudie. In Utrecht is er meer leiding en begeleiding; - de HTS te Utrecht werkt (nog) met een jaarklassensysteem. De studie is strakker geprogrammeerd. De Delftse student heeft meer vrijheid om zijn eigen studietempo te bepalen. Tot zover is de relatie tussen de TH en de HTS er een van twee onderwijsinstellingen dié qua doelstelling principieel, en qua onderwijsprogramma naar inhoud en naar vormgeving vooral gradueel verschillen. Er zijn echter nog een tweetal andere faktoren die belangrijk zijn voor de relatie TH-HTS. In de eerste plaats moet vermeld worden dat de TH naast die van onderwijsinstituut nog een tweede doelstelling heeft, namelijk het verrichten van wetenschappelijk onderzoek. Hierom is het voor de TH mogelijk een sturende invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de geodesie. Zij kan nieuwe werkterreinen voor geodeten tot ontwikkeling brengen, b.v. in de sfeer van 68

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 69