gelopen jaren is een stroom van beleidsnota* s en wetsvoorstellen verschenen. Tal van deze voorstellen zijn vervolgens om ver schillende redenen in de ijskast geplaatst. De eerste wettelijke regeling die een aanzet is tot deze herstruk- turering, is de Wet Wederzijdse Doorstroming HBO-WO, die se dert oktober 1979 van kracht is. Het belangrijkste element uit de ze wet is dat een procedure wordt ingevoerd waardoor het voor eerste- of tweedejaars studenten van de HTS mogelijk wordt, on der bepaalde voorwaarden, zonder VWO-diploma, tot de TH-stu- die te worden toegelaten. Het doel van deze wet is de studenten in een vroeg stadium van hun studie de mogelijkheid te bieden hun studiekoers te verleggen, om zodoende vertikale doorstroming (na de HTS naar TH) te voorkomen. Daarnaast zijn een drietal recentelijk verschenen wetsontwerpen voor deze herstrukturering van belang, namelijk: - het voorontwerp Kaderwet HO; (1) - het ontwerp Wet Twee-fasenstruktuur WO; (2) - het concept wetsontwerp Wet op het HBO; (3) Het doel van de Kaderwet is het tot stand brengen van één samen hangend stelsel van gedifferentieerd hoger onderwijs. Samenhan gend wil zeggen, dat de verschillende vormen van hoger onderwijs op elkaar zullen worden afgestemd; gedifferentieerd betekent dat dit niet ten koste mag gaan van het eigen karakter van de diverse soorten hoger onderwijs. Uit de toelichting op zijn voorstellen laat Pais blijken dat hij wil dat: - de onderwijsprogrammaTs zodanig op elkaar zijn afgestemd dat overstap- en doorstroommogelijkheden aanwezig zijn; - de studenten geen hinder mogen ondervinden van het verschil in organisatie en financiering van de verschillende soorten hoger onderwijs; - het WO duidelijk een veer zal moeten laten ten gunste van het HBO; - er een duidelijk onderscheid zal moeten blijven tussen de oplei dingen die gericht zijn op wetenschappelijke arbeid en opleidin gen die zuiver beroepsgericht zijn. Doelen van de Wet Twee-fasenstruktuur WO zijn o.a. handhaving of verhoging van de kwaliteit en van de doelmatigheid van het we tenschappelijk onderwijs en onderzoek. Hiertoe wordt een nieuwe struktuur voor het WO ingevoerd. In deze nieuwe struktuur kent het WO twee fasen. Een eerste fase met een cursusduur van 4 jaar, die een afgeronde wetenschappelijke opleiding verzorgt en een tweede fase, voor een beperkt aantal studenten toegankelijk en met een cursusduur van maximaal 2 jaar, gericht op het zich bekwamen in een bepaalde specialisatie. Bovendien komt een be grenzing van de periode waarin men als student kan staan inge schreven. 72

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 73