eerste fase heeft, ook naar het afwijzende oordeel van de univer siteiten en hogescholen, teveel het karakter van het bestaande HBO, waardoor fase twee een vrij willekeurige en aanvechtbare situatie oproept. Er is in het voorgestelde model eerder sprake van een HBO-onderbouw en een WO-bovenbouw. In dit twee-fasenmodel wordt de selektie verlegd naar het einde van de eerste fase. Beter is een twee-stromenmodel. In een twee- stromenmodel moet de selektie naar WO-stroom en HBO-stroom binnen de eerste jaren plaatsvinden. In die variabele periode van een half tot twee jaar moet de student zijn eigen plaats in het ho ger onderwijs kunnen vinden. In samenspraak met de docenten moet dan vaststaan of hij de WO-stroom (6 jaar) of de HBO- stroom (4 jaar) volgtTT. Hoe zal de toekomstige relatie tussen TH en HTS er gaan uitzien? Veel zal afhangen van de wijze waarop een herstrukturering van het hoger onderwijs gestalte zal krijgen. De nota?s en wetsvoor stellen staan bol van de woorden samenwerking, één stelsel van hoger onderwijs, versterking van het HBO, en behoud van eigen identiteit. In elk geval zal het WO zijn funktie op het terrein van het weten schappelijk onderzoek behouden, deze zal dan zelfs versterkt worden. De afhankelijkheid van de HTS ten aanzien van weten schappelijke ontwikkelingen zal blijven bestaan. Ook zullen nieu we werkterreinen in de landmeetkunde door Delftse ingenieurs ontgonnen moeten worden. Door verkorting van de nominale studieduur tot 4 jaar, conform het voorstel van de Wet Twee-fasenstruktuur WO, zal de studie in Delft minder breed en/of minder diepgaand worden, althans in de eerste fase. Als niet principieel voor een andere opzet wordt gekozen, zal de inhoud van de onderwijsprogrammaTs dichter bij elkaar komen te liggen. Het graduele verschil wordt dan kleiner. Wanneer het HBO versterkt uit de herstrukturering komt betekent dit vooral dat het verschil in onderwijskundige middelen kleiner wordt. Als daarnaast de diskussies in het HBO over "ontschool- sing" doorzetten, betekent dit dat ook zaken als zelfstandig stude ren, eigen initiatief, en doorbreking van het klasse-systeem mid dels vrijstellingsregelingen en semestersystemen, een belangrij ke rol gaan spelen in de wijze van realisering van het onderwijs programma. Het gevolg van deze herstrukturering is dat de HTS?er, beter nog dan nu, zal zijn opgeleid voor de uitvoerende funkties in de land meetkunde, ook voor de leidinggevende en voor de hoogste funkties. Voor de TH zal dit moeten inhouden dat na de herstrukturering het onderwijsprogramma meer zal moeten aansluiten bij de opleidings doelstelling: opleiden voor wetenschappelijk werk, voor onderzoek en ontwikkeling. 74

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 75