ONDERSTELLINGEN OMTRENT ONDERZOEK EN ONDERWIJS prof. ir. W. Baarda W. Baarda is hoogleraar in het landmeten, waterpassen en de geodesie aan de afdeling der GeodesieDaarnaast is hij secre taris van de Rijkscommissie voor Geodesie. Nog altijd hoor ik de grote lijster zingenHet was tijdens de ochtendlijke fietstocht van Zwolle naar Oud-Leusen, in de vroege voorjaarsmaanden, op weg naar de meetploegen van de Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk van het Kadas ter. Eerst kende ik niet de naam van de voortbrenger van dit heldere, welluidende en kilometers ver reikende gezang, de voorbode van de lente. Nader onderzoek leerde naam en habitat van de zangers, hun thuis de hoge boomgroepen rond het verder weg gelegen dorp Nieuw-Leusen. Ook later in het voorjaar bleef de fietstocht boeien, elke maand opnieuw kondigde de bescheidener zang van steeds nieuwe kleine vogels hun terugkomst uit het verre Zuiden aan. Het onderzoek nu bijna een sport, want wat is moeilijker dan de kleine zanger tjes te onderscheiden? Onderzoek dat niet veel tijd in beslag mocht nemen, want meest al was je met je gedachten bij de werkproblemen, de nieuw aan te vatten projecten en de toen nog zo moeilijk te verklaren tegen strijdigheden bij de verwerking van resultaten van de onderhan den zijnde projecten. Hoe onregelmatige verloop van sluitvekto- ren bij veelhoek- en meetlijnnetten te verklaren, hoe ook te ver klaren dat snelliuspunten wijziging van coördinaten tussen 30 cm en anderhalve meter toonden bij herberekening uit nieuw-vastge stelde coördinaten van RD-punten, coördinaten die zelf maar hooguit een enkele decimeter gewijzigd waren? De meetbanden werden steeds geijkt, de meetploegen werkten betrouwbaar en plichtsgetrouw, en toch wisselden sluittermen tussen nul en hon derd centimeter elkaar af bij veelhoeken en meetlijnen. Was het dan erg of niet als aansluiting aan oude, vroeger bepaalde, pun ten eveneens een sluitterm van de orde van een meter kon tonen? We piekerden onze koppen suf, onderzochten links en rechts, om tenslotte tot een beslissing te komen op een wijze die veel weg had van het kop- of muntspelletje. Zo was het toen, zo is het nog steeds, de praktijk verlangt een beslissing lang voordat het ge hele probleem tot in alle details bestudeerd en opgelost is. En als dit dan eindelijk zover is, dan is mijn pijnlijke ervaring dat in vele gevallen het probleem als verouderd moet worden be- 83

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 84