TER INGELEIDE Als iemand ons vraagt: 'Wat is dat Geodesie nu eigenlijk?", dan volgt al snel het stereotype antwoord: "Geodesie is landmeten en nog veel meerMaar zo'n antwoord geeft natuurlijk een verkeerd beeld, omdat de Geodesie juist getypeerd wordt door dit "veel meer". Vooral het laatste levert dé grote moeilijkheid op bij het weergeven van het beroepsbeeld van dé geodeet? omdat mei; name het veelzijdige karakter van de Geodesie een eenduidi- ge beschrijving van dit beroepsbeeld moeilijk maakt; gezien het feit dat we als geodeten te maken hebben met een veelzijdig op gezette wetenschappelijke studie en niét met een gerichte vakop leiding, die zich veel gemakkelijker laat omschrijven. Daarbij komt nog dat zich binnen de Geodesie een aantal ontwik kelingen afspelen die het werkterrein van de geodeet verder dif ferentiëren. We hoeven hier maar te denken aan de oprichting van een leerstoel in de vastgoedsystemen en de verslechterde situa tie op de arbeidsmarkt, waardoor ook de geodeet steeds meer geneigd is terrein naar zich toe te trekken, met name werk zaamheden in de planologische sfeer. De bedoeling van de lustrumboekcommissie is nu dit alles op haar eigen wijze op een rijtje te zetten en op die manier een bij drage te leveren aan de verheldering van het beroepsbeeld van de geodeet, niet alleen voor de thans studerenden, maar ook voor de mensen in de praktijk. Wanneer nu een beroepsbeeld beschreven moet worden, kan men niet volstaan met een beschrijving van louter vakkennis die ie mand in praktijk brengt. Belangrijk voor de beschrijving van het beroepsbeeld zijn ook: de relatie van die vakkennis tot de taak binnen de organisatie waarin iemand werkzaam is, de eisen die aan hem gesteld worden en de mogelijkheden voor toekomstige geodeten. Juist die taakomschrijving is zoTn belangrijk onder deel van het beroepsbeeld dat het zeker niet onvermeld mag worden gelaten. Dit laatste kenmerkt de originele wijze waarop de lustrumboekcommissie een beschrijving van het beroepsbeeld tracht te geven. Wij zijn van mening dat men een beroepsbeeld het beste kan be schrijven aan de hand van de aard van de bedrijven, diensten en instellingen waarbij geodeten werkzaam zijn. Daarbij heeft de commissie TH-Praktijk zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door niet alleen een volledige lijst van afgéstudeerden met werk kring op te nemen, maar vooral door deze werkterreinen van de geodeet van enkele statistische gegevens te voorzien. De hoofdstukindeling is ook op deze grove indeling naar werkter- 7

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 8