Zo is bijvoorbeeld een concessiegebied van een oliemaatschappij even goed een vastgoedelement als een huis, een perceel, een straalverbinding of een ondergrondse leiding. Hieruit blijkt wel waarom de term vastgoedgeodeet zo merkwaar dig aandoet. De geodesie zelf is dat deel van de technische weten- schappen dat zich richt op het vastgoed, met name op de ligging hiervan t.o.v. het aardoppervlak. Ik neem echter aan dat het woord vastgoedgeodesie al zodanig is ingeburgerd dat het onuitroeibaar is geworden. Het positieve er van is dat het een kort krachtig woord is en als zodanig beter dan de benaming planologisch-administratieve geodesie is. Het zal de oplettende lezer wel opgevallen zijn dat de definitie van vastgoedgeodesie wonderwel overeenstemt met de omschrij ving die gewoonlijk van planologisch-administratieve geodesie wordt gegeven. Inderdaad zijn vastgoedgeodesie en planologisch- administratieve geodesie synoniem. In feite komt het onderwerp in dit lustrumboek twee keer aan de orde. Prof. De Haan schetst de achtergrond van de opleiding en geeft een beeld van het beroep dat door de vastgoedgeodeet wordt uitgeoefend. In dit artikel zal ik de specifieke taak van de vast goedgeodeet in het onderwijs en onderzoek beschrijven. Ik behan del daarom eerst in het kort het onderwijs in de vastgoedgeodesie om die taak daarin aan te kunnen geven. 2. Het onderwijs in de vastgoedgeodesie Bezien we de definitie van vastgoedgeodesie nauwkeuriger dan volgt daaruit het kennispakket waarover de vastgoedgeodeet moet beschikken. - "Vastgoedgeodesie is een deel van de geodesie". Dit betekent dat de vastgoedgeodeet over een behoorlijke kennis van de geo desie moet beschikken, met name gaat het hier om de foto- grammetrie, de terrestrische landmeetkunde, de mathemati sche geodesie en de zeegeodesie. - "Informatieverzorging m.b.t. vastgoed" betekent dat de leer der vastgoedsystemen een belangrijk element is in dit onder deel van de geodesie. Dit impliceert tevens dat de vastgoed geodeet een behoorlijke kennis moet hebben van de bestuurlijke informatica. In de beroepspraktijk zal zijn werk vaak bestaan uit toepassen van de informatica op problemen bij de informa tievoorziening ten behoeve van diverse activiteiten met vast goed. Bij deze informatieverzorging moet ook de kartografie worden genoemd omdat altijd veel informatie in (karto)grafi- sche vorm zal worden gepresenteerd. - "Activiteiten van de overheid en van particulieren met vast goed" hebben betrekking op belastingheffing, bescherming van 92

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 93