de rechtszekerheid, ruimtelijk beheer, land- en stadsinrich- ting en ruimtelijke bestemming. Deels worden deze onderwer pen gedoceerd op de afdeling, deels zal dit onderwijs bij de afdelingen Bouwkunde en Civiele Techniek moeten worden ge volgd. - "Planning van veranderingen in de rechtstoestand". Het gaat hierbij om de planologische geodesie en het onroerend goed recht Dit onderwijs, dat op de afdeling zelf wordt gedo ceerd, moet worden aangevuld met onderdelen van de techni sche planologie, zoals die bij de vakgroepen "Civiele Planolo gie" en "Planologie en Stedebouwkunde" worden gedoceerd. Uit het onderzoek naar de wenselijkheid van een opleiding in de vastgoedgeodesie**) werd in vrijwel alle interviews met perso nen werkzaam in de beroepspraktijk het belang van de economie in het onderwijs onderstreept. Vandaar dat getracht wordt de grondeconomie en de landelijke en stedelijke economie die spe ciaal van belang is voor de vastgoedgeodesie, op de afdeling zelf te ontwikkelen. Service-onderwijs op het gebied van de algemene economie zal door de afdeling W en M toegeleverd blijven, ter wijl waarschijnlijk blijvend een beroep zal worden gedaan op de afdeling Bouwkunde voor de bouw- en volkshuisvestingseconomie. Bij de opleiding voor vastgoedgeodeet moeten we ons goed reali seren dat het om een ingenieursopleiding gaat. De problemen zullen daarom meestal in technische zin moeten worden opgelost. Een behoorlijke wiskundige achtergrond is daarom vereist. Dit geldt overigens voor de gehele geodetische opleiding, zodat hier voor geen speciale voorzieningen getroffen behoeven te worden. Aanvulling is waarschijnlijk nodig op enkele gebieden van de dis crete wiskunde (topologie, grafentheorie, relatiealgebra, enz.). Uit het bovenstaande blijkt dat de opleiding in de vastgoedgeode sie breed is opgezet. Dit betekent dat de afgestudeerde ingeni eurs op veel plaatsen inzetbaar zijn. Soms draagt het beroep van de vastgoedgeodeet zelfs een sterk kartografisch, juridisch of economisch stempel. Toch zal iedereen het met mij eens zijn dat het onderwijs in de vakken kartografie, onroerend goed recht of grondeconomie, hoewel zij een integrerend deel van het onder wijs in de vastgoedgeodesie vormen, het best door vakspecialis ten kan worden gedoceerd. 93 *)Voor een nadere precisering van beide vakgebieden wordt verwezen naar de bijdrage van prof. De Haan in dit lustrumboek. **)Een belangrijk tijdstip in dit onderzoek was de hearing die op 16 november 1979 in het gebouw voor Geodesie werd gehouden. Door alle inleiders werd toen het belang van economie in de opleiding onderstreept.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 94