Degenen die zijn opgeleid in de vastgoedgeodesie en een loopbaan in het onderwijs of onderzoek ambiëren zijn derhalve aangewe zen op de vastgoedsystemen en de planologische geodesie. Van daar dat dit artikel zich nu verder op deze twee vakken zal con centreren. 3. Onderwijs in de vastgoedgeodesie op middelbaar niveau Alvorens hiertoe over te gaan zal eerst enige aandacht worden besteed aan het onderwijs in de vastgoedgeodesie op middelbaar niveau. Evenals dit bij de meeste technische opleidingen het geval is zou ook goed hoger beroepsonderwijs in de vastgoedgeodesie gegeven moeten worden. Helaas zien we op HBO-niveau op dit terrein een wat onduidelijke situatie. Bij de aanpassing van het studieprogramma op de HTS-landmeet- kunde is weliswaar het vak vastgoedsystemen opgenomen, maar het vak planologische geodesie blijft onderbelicht. Van een dui delijke opleiding in de vastgoedgeodesie is daar geen sprake. Bij de MTS-opleiding, die sinds enkele jaren van start is gegaan, richt men zich uitsluitend op de landmeetkunde. Deze opleiding is gekoppeld aan de civiel-technische opleiding. Dit kasplantje zal beter tot ontwikkeling moeten komen voordat aspecten van de vastgoedgeodesie geïntroduceerd kunnen worden. Buiten de geodesie bestaat veel belangstelling bij de rentmees tersopleiding. Men wil deze opleiding graag verbreden, vooral in de richting van invoering van het beheer van stedelijke gebie den. Diverse besprekingen zijn gevoerd over de invoering van het vak vastgoedsystemen. In deze ontwikkeling past de belang stelling bij de Hogere Bosbouw en Cultuurtechnische School, waar men naast de landinrichting, het agrarisch recht en de landmeetkunde nu ook graag de leer der vastgoedsystemen wil invoeren. Ook bij de makelaars bestaat belangstelling voor de ontwikkelin gen op het gebied van de vastgoedgeodesie. Men tracht in samen werking met de Stichting Functionele Opleidingen te komen tot hoger beroepsonderwijs. Belangstelling bestaat hierbij voor het onroerend goed recht en de vastgoedinformatie. Het huidige HE AO-onder wijs heeft vanzelfsprekend een sterke financieel- economische achtergrond. Ideaal zou natuurlijk toch zijn als het onderwijs in de vastgoedgeodesie ook volledig wordt opgenomen in het programma van de HTS-landmeetkunde. Alleen dan is de band met de geodesie voldoende gewaarborgd. Tenslotte moet de cursus grondverwerving van de PBNA worden genoemd die echter een juridisch karakter heeft. 94

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 95