4. Historische ontwikkeling Iedereen zal het met mij eens zijn dat het onderwijs in de vast- goedgeodesie op universitair niveau uitsluitend aan de afdeling Geodesie in Delft wordt gegeven. Voor wat betreft het onderzoek hebben we te maken met een iets ingewikkelder situatie. Dit onderzoek kan in een aantal rubrie ken worden verdeeld: - onderzoek dat door vastgoedgeodeten wordt verricht om hun beroep zo goed mogelijk uit te voeren. In feite is het verrich ten van een dergelijk onderzoek inherent aan elke functie op academisch niveau; - onderzoek dat bij particuliere maatschappijen wordt verricht. Er is hier sprake van een duidelijke toename van het onder zoek ten behoeve van het uitvoeren van gecompliceerde op drachten. Met name gaat het hier om de cultuurmaatschappij - en en landmeetkundige bedrijven. Het jonge TTBureau Uiter- markn richt zich zelfs rechtstreeks op de research in de vast- goedgeodesie; - onderzoek dat door vastgoedgeodeten bij diverse onderzoek en/of onderwijsinstellingen wordt verricht. Het gaat hierbij echter om incidentele gevallen die meestal betrekking hebben op de vastgoedinformatie. Enkele voorbeelden: Planologisch Studiecentrum TNO voor het geocodingonderzoek; ICW voor onderzoek op het gebied van de cultuurtechnische inventarisa tie; onderzoek bij het ITC. Niet onvermeld mag hier blijven de afdeling onderzoek van het Kadaster, die echter nog bescheiden van omvang is; - onderzoek dat bij de afdeling Geodesie in Delft wordt uitge voerd. In feite is dit het Nederlandse researchinstituut op geo detisch gebied. Dit geldt ook voor de vastgoedgeodesie, waar het onderzoek wordt.uitgevoerd bij de leerstoelen vastgoedsys temen, planologische geodesie, onroerend goed recht en in de toekomst bij de buitengewone leerstoel grondeconomie. De vastgoedgeodeten zijn uitsluitend bij de twee eerste leer stoelen werkzaam. Daarom is het goed nog eens te bezien hoe deze leerstoelen zijn ontstaan. Precies 20 jaar geleden werd ik als (enige) student-assistent aangesteld bij de leerstoel planologische geodesie van prof. Witt. Wetenschappelijke staf was er niet. Toch was deze leerstoel de bakermat van de vastgoedgeodesie. Prof. Witt was oorspronkelijk ruilverkavelingslandmeter en be steedde daarom aandacht aan het onderwijs en onderzoek in de landinrichting. Het onderzoek richtte zich op de automatisering van de ruilverkavelingsadministratie en van het toedelingspro ces. Daarnaast werd aandacht besteed aan de schatting. Dit on- 95

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 96