DE SNELLIUS-EXPEDITIE IN INDONESIË Ir. G.L. Strang van Hees Van juli 1984 tot juli 1985 is het Nederlandse oceanografische onderzoekvaartuig, de M.S. Tyro, in Indonesië voor een uitgebreid oceanografisch, biologisch, geolo gisch en geofysisch onderzoek. Zoals bekend hebben de Nederlanders sinds de Gouden Eeuw grote belangen gehad in Indonesië. Dit waren in de eerste plaats economische belangen zoals de handel in Indonesische produkten. Maar ook op cultureel en wetenschappelijk gebied is Indonesië een belangrijk land. Indonesië bestaat uit honderden eilanden die vaak zeer gei'soleerd liggen. Door het tropische zeeklimaat komen er vele planten en diersoorten voor die elders in de wereld zeldzaam zijn of geheel niet meer voorkomen. Voor biologen is Indonesië daarom een uniek en uiterst waardevol gebied. Maar ook op geologisch en geo fysisch gebied is Indonesië uniek. De aardkorst bestaat uit continentale platen, aardschollen, die langzaam over de aarde schuiven. In de oceanen zijn er actieve bergruggen waar heet materiaal uit het binnenste van de aarde omhoog komt en zich over de oceaanbodem verspreidt. Daardoor worden de continenten met een paar cm per jaar weggedrukt. Op geologische tijdschaal bewerkt dit echter enorme veranderingen in de aardkorst en zo kunnen bijvoorbeeld hooggebergten ontstaan en diepzee troggen, aardbevingen en vulkanen. Indonesië is gelegen op de plaats waar drie aardschollen te zamen komen, het Aziatische continent, Australië en de Pacifische oceaankorst. Daardoor zijn de bewegingen in de aardkorst daar zeer complex en het is tot nu toe niet duidelijk Hr. Ms. Willebrord Snellius 109

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 112