3. De invloed van de moessons op het biologisch leven. Gedurende de natte moesson is er een sterke stroming in oostelijke richting waardoor warm zoetwater de bovenlaag van de zee vormt. In de droge moesson is er een westelijke stroming die koud water uit grote diepten van de Banda Zee aanvoert. Deze stromingen zijn van belang voor de voedselkringloop en dus voor de visvangst. De hele levensgemeenschap in zee vormt een groot systeem van bacteriën, plankton, bodemorganismen tot schaaldieren en vissen. Voor het visserijbeleid is het noodzakelijk een inzicht te hebben in de fysische en chemi sche processen die van belang zijn voor het biologisch evenwicht. 4. Koraalriffen. De ontwikkeling van koraalriffen is ook van belang voor het leven in zee. Veel vissen leven onder de bescherming van de koraalriffen, zodat zich daar de rijke visgronden bevinden. De ontwikkeling van de koralen levert een inzicht in de geschiedenis van de zeebodem, zoals waterspiegel-rijzing en bodembewegingen. De koralen moeten met beleid in stand worden gehouden, omdat door ongecon troleerde menselijke activiteit het koraalrif kan afsterven. 5. Riviermondingen. De rivieren zijn sterk vervuild en lozing van dit vuil in zee verstoort het biolo gisch evenwicht voor de kust. De rivieren transporteren bovendien veel slib en organische stoffen. Vooral in de regentijd zijn de rivieren sterk gezwollen. Het onderzoek vindt plaats zowel op land en in de rivieren als door middel van luchtopnamen vanuit een vliegtuig. Voor de kust worden watermonsters genomen zodat een relatie gelegd kan wor den tussen de kleuren op de luchtfoto's en de chemische samensteling van het zeewater. Dit is van belang voor toekomstige teledetectie om vervuilingen snel op te sporen. Bovengenoemde thema's van onderzoek zijn weer onderverdeeld in een groot aan tal deelonderzoeken. Elk deelonderzoek duurt ongeveer drie weken. Dan komt steeds een nieuw onderzoeksteam aan boord om een van te voren omschreven programma van metingen uit te voeren. Op deze wijze zijn ongeveer 200 onderzoe kers van Nederlandse en Indonesische universiteiten hierbij betrokken. Het geofysisch project De afdeling Geodesie neemt deel aan het geofysisch project en verzorgt de zwaar tekrachtmetingen. Het onderzoek is voornamelijk geconcentreerd op de Banda are, dat is een boog eilanden rond de Bandazee, waar grote bewegingen in de aardkorst 113

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 116