zijn geconstateerd. Hier komen de drie aardschollen van Azië, Australië en de Paci fic te zamen. Het gebied van de Bandazee wordt daardoor onder grote druk samen geperst. De randen komen omhoog, waardoor de eilandenboog ontstaat terwijl het midden naar beneden gedrukt wordt, waardoor diepten van 7000 meter ontstaan, die tot de grootste zeediepten behoren die we kennen. Eilanden zoals Timor wor den omhooggedrukt met 10 cm per jaar omdat het Australische continent er onder schuift (subductiezone met isostatische upductie). Maar het Banda-gebied is ook sterk verbrokkeld. Er komen kleinere stukken aard korst voor die over en onder elkaar schuiven. Hoe dit alles gebeurt is doel van het onderzoek. Er worden twee geofysische expedities van elk drie weken gehouden in dit gebied. De eerste waaraan ondergetekende ook deelnam, vertrok uit Timor. Er werden vier profïellijnen gemeten loodrecht op de interessante structuren. Bovendien zijn 20 kortere lijnen gemeten tussen Nieuw Guinea en de Bandazee om de detailstruc tuur van de breukzones en subductiezones op te nemen. Langs de meetlijnen werd zwaartekracht, magneetveld en diepte gemeten. Bovendien zijn seismische profie len gemeten. Hiertoe werden elke 5 seconden ontploffingen achter het schip in het water gemaakt. De trillingen werden teruggekaatst op de zeebodem, maar tevens drongen ze door tot 500 a 1000 m diepte in de bodem, vanwaar weer reflecties van de onderliggende breuklagen en aardlagen werden ontvangen. Op deze manier kregen we een prachtig beeld van de structuren in de aardkorst. Subductiezones waren nu niet meer een theoretische speculatie maar men kreeg de werklijkheid direct voor ogen. Verder is op een aantal plaatsen de warmtestroom en warmtegeleiding van de bo dem gemeten. Daarvoor werd aan een kabel apparatuur naar de zeebodem neerge laten die 5 meter in de bodem dringt. Uit het temperatuurverloop in de bodem krijgen we een inzicht in de warmte-uitstraling. En dit kan weer gekoppeld worden aan de ouderdom van het gesteente en de onderliggende structuur. De tweede expeditie in dit gebied zal hoofdzakelijk bij stilliggend schip stations- werk doen. Dan worden bodemmonsters genomen. Uit de gelaagdheid van de se dimenten en de microfossielen die daar in voorkomen kan men de geologische geschiedenis tot honderdduizend jaar terug reconstrueren. Zwaartekracht De afdeling Geodesie verzorgt de zwaartekrachtmetingen. Zwaartekracht is zowel van belang voor de geodesie als voor de geofysica. De geodeten zijn geïnteresseerd in de vorm van het oppervlak van de aarde en deze kan bepaald worden met behulp van de zwaartekracht. Hieruit kan men de geoide berekenen, die is bij benadering gelijk aan het oppervlak van de oceanen. Tevens kan men uit de zwaartekracht op 114

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 117