aarde de zwaartekracht in de ruimte berekenen. Dit is van belang voor de bereke ning van satellietbanen, die weer voor plaatsbepaling op aarde worden gebruikt. De geofysici daarentegen kijken naar het binnenste van de aarde. De zwaartekracht wordt veroorzaakt door de aantrekkingskracht van de massaverdeling binnen de aar de. Uit het beeld van het zwaartekrachtverloop kan men een model opstellen voor de lagen in de ondergrond. Te zamen met magnetische metingen en seismisch on derzoek krijgt men een beeld van wat er zich werkelijk afspeelt binnen de aarde. De zwaartekracht werd vroeger door Vening Meinesz gemeten met slingers. De slinger- tijd is een maat voor de zwaartekracht. Omdat schepen nogal bewegen deed Vening Meinesz de metingen in een onderzeeboot, die veel rustiger ligt. Tegenwoordig hebben we moderne gravimeters. Deze berusten op het principe van een gewicht opgehangen aan veren. De uittrekking van de veren is een maat voor de zwaarte kracht. Ook deze instrumenten hebben natuurlijk last van de bewegingen van het schip, omdat dan het hele veersysteem gaat slingeren. Om te beginnen is daarom het meetinstrument geplaatst op een gestabiliseerd platform, dat via een snel rote rende gyro (400 Hz) en versnellingsmeters zorgt dat het platform steeds horizon taal blijft staan. Daarnaast wordt het gravimetermeetsysteem sterk gedempt en gestabiliseerd, echter zonder de gevoeligheid van het instrument voor uiterst kleine zwaartekrachtsveranderingen te benadelen. Hierdoor is dit instrument in staat de waarde van de zwaartekracht te meten met een relatieve precisie van één op een miljoen. Dat wil zeggen dat variaties van 10"6 g nog gemeten kunnen worden. Het instrument is volkomen geautomatiseerd, zodat tijdens het varen de zwaartekracht continu geregistreerd wordt op recorders en op een computer. Toekomstperspectief De resultaten van alle metingen zullen voor de komende jaren veel stof tot nader bestuderen en onderzoek geven. Tot op heden is meer bekend over de ruimte bui ten de aarde dan over het leven in de oceanen en de structuur van de aardkorst. De oorzaak hiervan is dat het zo buitengewoon moeilijk is om zelfs maar tot geringe diepte in de aarde door te dringen. Bijna alle metingen moeten indirect aan het oppervlak gebeuren. De voortschrijding van de techniek geeft steeds meer moge lijkheden de oceanen en oceaanbodem te onderzoeken. Meer kennis over de oceanen heeft ook grote maatschappelijke betekenis. Grote hoeveelheden vis en mineralen kunnen de toenemende wereldbevolking voorzien van voedsel en grondstoffen voor industrie. De kennis van de structuur van de aardkorst is van belang bij het zoeken naar aard gas, olie en andere belangrijke delfstoffen. De oliemaatschappijen ondersteunen daarom dit soort geofysisch onderzoek. 115

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 118