De studie van de bewegingen in de aardkorst zijn van belang voor de voorspelling van aardbevingen en vulkanisme. Tevens is de kennis van de bodembewegingen be langrijk voor het leggen van pijpleidingen en voor het zoeken naar plaatsen om radio-actief afval op te bergen. Om bovenstaande redenen is het te verwachten, dat het oceanograflsch en geofy sisch onderzoek op zee in de komende tijd veel aandacht zal krijgen. Op interna tionaal niveau is er een goede samenwerking. Behalve Nederlanders en Indonesiërs hebben aan elk onderzoek met de MS Tyro ook enige buitenlandse onderzoekers deelgenomen. Zodoende is de uitwisseling van meetgegevens en resultaten gewaar borgd. Terwijl ik dit schrijf, zit ik in het vliegtuig van Ambon naar Bali. Beneden zie ik de prachtige stranden en koraalriffen van Flores en Sumbawa. Het water is zo helder dat je de koraalriffen tot op tientallen meters diepte kunt zien vanuit de lucht. Maar de eilanden zelf zijn een woest ontoegankelijk bergland met oerwoud. Mijn oorspronkelijke plan om per bus van Bali naar Timor te reizen via deze eilanden moest ik opgeven, hetgeen mij duidelijk wordt nu ik de eilanden vanuit de lucht zie. Tussen Flores en Sumbawa ligt een klein woest maar vredig eiland, Komodo (36 x 20 km). Dit is de enige plaats op aarde waar de Komodo leguanen leven. Dit zijn reuze leguanen die pas in 1912 ontdekt zijn toen een paar vissers tijdens een storm hier aan land moesten. Ze lijken veel op fossielen uit de tijd van de Dinosau rus, 130 miljoen jaar geleden. Ze zijn drie meter lang, wegen 150 kg en hebben een zware geschubde huid en enorme poten met scherpe klauwen. Ze kunnen een hert verscheuren met hun scherpe zaagtanden en het verslinden met huid en haar. Hun maag verteert zelfs de botten. Kleinere dieren verzwelgen ze in één keer. Ondanks hun logheid zijn ze snel en goede boomklimmers. De jonge dieren jagen zelfs op apen in de bomen. Hun oranje gespleten tong komt wel een halve meter uit de bek. Daarom denkt men dat deze dieren de Chinezen hebben geïnspireerd bij de mythen over de draak met vlammende bek. Maar hun jachtigste wapen is nog de enorme ruige staart waarmee ze machtige klappen kunnen geven en een ander dier vermorzelen. Men denkt, dat de Komodo leguanen meer dan 150 jaar oud kunnen worden. Met deze impressie van een uniek en veelzijdig land, Indonesië, wil ik eindigen. Ik hoop dat de geodesie en indirect daarmee het Landmeetkundig Gezelschap Snellius ook een bijdrage kunnen geven aan het behoud van de natuur in de wereld. 116

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 119