en verder was zij versterkt zoals geen enkele andere ons bekende stad. In de eerste plaats loopt er een diepe brede gracht omheen die vol water staat. Daarachter komt een muur die 50 koninklijke ellen breed en 200 hoog is. 2)" Herodotus beschrijft de stad zelf slechts summier maar wij weten ook uit andere bronnen welk een grandioos mooie stad Babyion geweest moet zijn met haar hangende tuinen, de huizen met verschillende daken, de paleizen en tempels en midden door de stad, de Eufraat, een brede en snelstromende rivier. Over deze rivier een brug waarover elke dag 's ochtends vroeg vierhoekige houten balken gelegd werden, "waarover de bewoners van Babyion konden oversteken. Maar 's nachts namen ze die balken weg, en wel om te verhinderen dat ze 's nachts naar de overkant gingen en elkaar bestalen". Steden vergaan en er ontstaan nieuwe steden. Toch is het verbazingwekkend hoe lang het leven van een stad kan zijn. Steden als Rome en Jeruzalem bestaan enige duizenden jaren; vele Westeuropese steden zijn meer dan 800 jaar oud en ook vele Nederlandse steden vierden de laatste decennia een 600, 700 of 800-jarig be staan. Nieuwe steden ontstaan ook. Vooral in Noord- en Zuid Amerika zijn de laatste 200 jaar geheel nieuwe steden verrezen, vaak rond de nieuwe industrieën en door de combinatie van snelle bevolkingsgroei en even snelle economische ontwikke lingen, niet alleen zeer snel gegroeid maar ook aan voortdurende verandering on derhevig. Een stad als Brasilia tenslotte is geheel nieuw ontworpen en in enkele decennia gebouwd. Verbazingwekkend is het dat de structuur van een stad zo lang behouden blijft. Steden als Amsterdam, Leiden, Haarlem, Groningen enz. hebben alle in de 17e eeuw een soort afronding in structurele zin gekregen. Het stratenpatroon van deze steden is in veel gevallen tot op heden nauwelijks gewijzigd (wel aangevuld door uitbreiding). Wie door het centrum van 's-Hertogenbosch loopt, loopt nog door vrijwel dezelfde structuur als bestond toen Frederik Hendrik het beleg voor de stad sloeg. 118 Een el is 46 cm. Een "koninklijke el is drie vingers langer", dus ruim 50 cm. De muur is dus 25 meter breed geweest en ruim 100 meter hoog. Geciteerd uit: Herodotus, historiciën, boek I, 178 Vertaling Onno Damsté, Bussum 1983, 6e druk, blz. 69.

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 121