In "Steden veranderen" laat Smook zien hoe allerlei externe invloeden, met name de aanleg van de spoorwegen en van de stations vlak tegen de oude stads centra aan, het beeld van de oude steden hebben gewijzigd. Hij laat zien hoe ook de structuur van de steden daardoor is veranderd, hoe zwaartepunten zijn ver schoven en nieuwe ontwikkelingen op gang zijn gebracht. Ieder die Utrecht kent weet ook hoe groot de invloed van Hoogh Catherijne is op de stad als geheel. En, iets verder terug in de historie, het is moeilijk zich een voorstelling te maken van Amsterdam als het Centraal Station niet aan het IJ was gesitueerd, maar op de plaats waar nu het Vondelpark ligt. Toch is dat een serieus alternatief geweest. Steden veranderen, maar toch overheerst de verbazing over wat blijft. De oude stad van Utrecht is juist door Hoogh Catherijne nieuw leven ingeblazen (terwijl het oude leven van de universiteit eruit weggezogen werd), maar de structuur, de straten, veel van de gebouwen: het is allemaal gebleven. De Nieuwe Gracht en Kromme Nieuwe Gracht, Domplein en Pieterskerkhof: zij zijn er nog steeds, en de nieuwe bebouwing aan de Springweg en andere delen van de oude stad tasten deze oudere standvastige structuur slechts in bescheiden mate aan. Veel wordt gesproken over de voortdurende dynamiek van steden. Het is dan goed zich deze standvastigheid van steden tegelijkertijd voor ogen te halen. Maar dit neemt niet weg dat er veel verandert, veel in beweging is in onze steden, en dat van de bestaande steden een groot aanpassingsvermogen wordt gevraagd om niet ten onder te gaan in de constante stroom van vernieuwing. De dynamiek van de stad wordt juist getypeerd door de combinatie van vrij starre, in ieder geval standvastige structuren en snelle veranderingen in de economische en sociale processen die zich er af spelen. Het is mogelijk dit systematisch te beschrijven en het zou een belangrijk thema zijn voor een proefschrift of althans een diepergravende studie dan dit artikel kan zijn. Ik wil hier dan ook volstaan met een impressie, sterk gebaseerd op de ont wikkelingen in de Nederlandse steden. Mijn impressie is dat er verschillende ritmes zijn te onderscheiden in de verande ringen die zich in de steden afspelen. Ik noem er drie (er zijn er veel meer!): In de eerste plaats is er de hoofdstructuur van de stad zoals deze tot uitdrukking Rutgcr I'. Smook, "Steden veranderen", Walburgpers, 1984. 119

Lustrumboek Snellius | 1985 | | pagina 122